Emekliler, emlak vergisi öder mi?

Emekli vatandaşlar emlak vergisinden muaf mı? İki evi olan emekliler emlak vergisi öder mi? Hatice Kolçak, emlak vergisi konusuna değindi, sorulara yanıt verdi.

Emekliler, emlak vergisi öder mi?
Editor: Hakan A.
09 Ağustos 2018 - 08:13

Milyonlarca emekli için emlak vergisi en fazla gelen sorular arasında. Sektörün önemli isimlerinden biri olan Hatice Kolçak, emlak vergisi ile alakalı bilinmeyenleri anlattı. Emekli vatandaşlar, emlak vergisi öder mi?  Emlak vergisinden muaflar mı? Emekliler hangi şartlarda emlak vergisi ödemez? Hatice Kolçak'ın anlatımıyla bu videoda tüm ayrıntıları öğrenebilirisniz.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Ağustos 2018 - İstanbul

Emeklinin emlak vergi muafiyetinden yararlanma şartları neler? Türkiye genelinde evi bulunan, yazlığı bulunan, iki evi olan emekliler dikkat! Emlak vergisi ödeyecek misiniz? Türm ayrıntıları Gayrimenkul sektörünün duayen ismi Hatice Kolçak sizler için bu videoda anlattı.

Kanunun emekli vatandaşlara verdiği şartları taşıyorsanız siz de sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanıp hiç emlak vergisi ödemeyebilirsiniz. Peki nedir bu emlak vergi muafiyetinin şartları..

1- Emeklilerin Türkiye'de kurulu sosyal güvenlik kurumlarından birinden emekli olması gereki
yor. Yani yurtdışında emekli olan gurbetçilerimiz bu muafiyettn faydalanamıyor.

2- Emeklilerin emlak vergi muafiyetinden faydalanabilmesi brüt 200 metrekarenin altında sadece bir adet konuta sahip olması lazım. Diyelim ki 2 adet konutunuz var o zaman her iki konutunuz içinde emlak vergisi ödemek zorundasınız.

3- Emeklilerin emekli maaşları hariç, başka gelirlerinin olmaması gerekiyor. Her yıl belirlenen belli bir faiz geliri, repo, fon, kar payı, temettü gibi gelirinin olmaması gerekiyor.

4- Dükkân, arsa ve araziye sahip olmak sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanmaya engel olacak bir durum değildir. Ancak gelir getirmemesi gerekiyor. Bunlardan gelir elde edenler muafiyetten faydalanamaz.

5- Emekli vatandaşın sahip olduğu tek konutunuz dışında başka bir evde bir m2 dahi hissesi var ise emlak vergi muafiyetinden faydalanamaz. Bu durumda her ikisi içinde emlak vergisi ödeyecektir.

6- Emlak vergi muafiyetinden faydalanmak için evde oturma şartı bulunmamaktadır. Sahip olduğu tek konutu kiraya verip kendisi de kirada oturan emekli, emlak vergi muafiyetinden istifade edebilir.

7- Diyelim ki bir emekli olarak arada sırada gittiğiniz yazlığınız var. Peki bu yazlık için emlak vergisi ödeyecekmisiniz? Evet.. Çünkü sürekli ikametgâh olarak kullanılmayan, yazlık niteliğinde ara sıra kullanılan evler için sıfır oranlı emlak vergisi uygulanmıyor. 

Emekliler şartları taşıdıkları halde bilmeden emlak vergisi ödemişlerse ödedikleri emlak vergilerini 5 yıl geriye dönük alabilirler. 

Çok daha fazlası için Emlak Pencerem resmi YouTube kanalımıza buradan abone olarak bizlere destek verebilirisiniz.

Emlak vergisi yapılandırma 2018 dilekçe örneği

Emlak Vergisi'nden kimler muaf?

Reklam