Emine Erdoğan Sıfır Atık Projesini tanıttı

Emine Erdoğan Sıfır Atık Projesini tanıttı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca başlatılan Sıfır Atık Projesinin tanıtımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın tanıtımı ile resmen başlatıldı.

27 Eylül 2017 - 08:33

Bakanlık tarafından atılan adımlarla başlatılan “Sıfır Atık Projesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen tanıtımı ile başlatıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Eylül  2017 - İstanbul

Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde start verilen Sıfır Atık projesinin yaygınlaştırılması için kararlılık vurgusu yapıldı.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  "Günümüzde insanoğlunu ve tüm dünyayı meşgul eden bir kavram o da çevre kavramı. Geçtiğimiz yıl itibari ile çevre ile ilgili dünyada yapılan toplantı sayısı on iki idi. Çevrenin korunması çevre bilincinin yükseltilmesiyle ilgili tüm insanlar artık teyakkuz halindeler.  Önceleri çok az üretip çok az tüketen insanlarken dünyayı az kirletirken özellikle sanayi devriminden sonra çok üretmeye başladık. Çok üretince çok tüketmeye başladık ve çevreyi de tahrip etmeye başladık.  İnsanların büyükşehirlerde toplanmaya ve göçler neticesinde oluşan devasa insan grupları tükettikleri ve atıkları tabiata verdiklerinde tabiatta müthiş tahripkâr bir ortam olmaya başladı. Bu felaketten kurtulmak için bizim dışarıya attığımız atıkları böyle projelerle değerlendirip tabiatı tahrip etmemek gibi büyük bir sorumluluğumuz var. Dünya kirleten ülkeler sıralamasında Çin ve Hindistan dünyayı yüzde elli kirleten ülke olarak önümüze çıkıyor. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri var. Kirletme oranı yüzde on beş. AB ülkeleri var. Kirletme oranı yüzde on beş.  Türkiye’nin kirletme oranı ise 0,7” dedi.

Bakan Özhaseki konuşmasını projenin ilk uygulamasının başlamış olduğu Çevre ve Şehircilik Ana Hizmet binasında ayrıştırılan ve ekonomiye kazandırılan atıklarla ile ilgili bilgi vererek sonlandırdı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; “Dört aylık çalışmalarda 45 ton kağıdı ayrıştırmış olduk. Aynı zamanda 11 ton plastik 2,5 ton cam, bir ton metal ve altmış ton da değerlendirilebilir atık ayrıştırmış olduk.  Sadece kağıttan elde ettiğimiz karımız şu; 766 tane ağacı kesilmekten kurtarmış olduk.  Sekiz ton sera gazı salınımını azalttık.  165 varil petrol kullanımını engelledi ve dört tonda cevher kullanımını da engellemiş olduk” dedi.

“TABİATI BEKÇİYLE DEĞİL BİLİNÇLE KORUYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ise, Sıfır Atık projesinin yaygınlaştırılmasında kararlılık vurgusu yaptı.  Kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan ve tüm Türkiye’de yaygınlaşması amaçlanan sıfır atık projesinin sadece bir çevre duyarlılığı çalışması olmadığını aynı zamanda insanlığın geleceği adına bir sorumluluk vazifesi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bize emanet edilen tabiatın gelecek nesillere devredebilmek boynumuzun borcudur. Kimyasalların çevremizi kuşattığı, doğallığın nostaljik bir nesne haline geldiği günümüzde insanoğlunun attığı her adım yer kürenin dengesini bozmakta. Atıklar toprağı suyu ve havayı tüm canlılara zarar veriyor. Dünya Bankası raporlarına göre yılda 1.3 milyar ton evsel atık miktarının 2025 yılında 2.2 milyar tona ulaşması beklenmekte. Üretim için harcadığımız çaba kadar tükettiklerimizin oluşturduğu atıkları bertaraf etmek için uğraşıyoruz. Çevre yönetimi tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ancak atıkların kontrolüyle mümkündür. Zira atıklar kılık değiştirmiş enerji kaynaklarıdır. Tüketimi üretime dönüştürmeliyiz. Bu konuda bireysel bilinç kadar kurumsal kararlılık da oldukça önemlidir. Sıfır atık kültürünü yaygınlaştıralım. Bizlerin gayreti tonlarca atığı ekonomiye kazandıracaktır. Sıfır atık farkındalığı dalga dalga evlere de yaygınlaşmalı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde biz bu çalışmayı etkin bir şekilde başlattık. Çevre ve şehircilik Bakanlığı öncülüğünde bir sistem kurduk. Tabiatı bekçilerle değil inşallah bilinçle koruyacağız.
 
Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Bakan Özhaseki’ye plaket takdim ederken, Bakan Özhaseki ise Neşe Özhaseki ile birlikte Emine Erdoğan’a atıkların geri dönüşümünden yapılan özel bir hediye verdi.