Emlak alım satımında tek şart 'Emlakçı Yetki Belgesi'

Emlakçılık Yetki Belgesi almayanları yakından ilgilendiren haber! Emlak alım satımı yapmak isteyenler emlakçı yetki belgesi almak için son tarih yaklaştı.

Emlak alım satımında tek şart 'Emlakçı Yetki Belgesi'
Editör: Hakan A.
10 Ağustos 2020 - 17:28 - Güncelleme: 10 Ağustos 2020 - 17:33
Türkiye genelinde emlakçılık yapmak, gayrimenkul alım satım ve kiralama hizmeti vermek isteyen emlakçılar yetki belgesi olmadan alım satım ve kiralama hizmeti veremeyecek. Emlakçılık için tek şart emlakçı yetki belgesi almak. O süre doluyor...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Ağustos 2020 - İstanbul


Emlak alım satımında beklenen Yetki Belgesi şartı için geri sayım başlamış durumda. O tarihten sonra Emlakçı Yetki Belgesi olmayan için işler zorlaşacak. Ağır para cezaları gelecek.

Kaçak emlakçılık yapanları yakından ilgilendiren yetki belgesi olmayanları yasadışı konumuna getirecek Yetki Belgesi alma zorunluluğunda süre 31 Ağustos tarihinde sona erecek. Türkiye'nin her ilinde yüz binlerce emlakçı yetki belgesi almak zorunda. Yetki belgesiz gayrimenkul alım satımı yapılamayacak.


Emlakçıların merakla bekledikleri, yetki belgesiz emlakçıların sonunu getirecek düzenlemede zorunluluk tarihi yaklaştı. O tarihten sonra emlakçılık sadece yetki belgesi olanlar tarafından yapılabilecek. Yetki belgesi zorunluluğunu yerine getirmeyenler kaçak ve yasadışı faaliyet göstermekten büyük cezalar yiyecek. Uzun süredir beklenen yetki belgesi zorunluluğu sayesinde daha şeffaf ve tam yetkili gayrimenkul alım satım hizmeti verilebilecek. Diğer taraftan kayıt dışı satışların önüne geçilmiş olacak.

Diğer taraftan gayrimenkul danışmanlık hizmeti alacak müşteri daha güvenilir ve işini bilen kişiden en doğru hizmeti almış olacak. Emlak komisyonu oranları ise daha önceden belirlendiği şekilde müşteriden alınmaya devam edecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum