Emlak Bank çok daha güçlü geliyor

Geçmişte konut üretiminde büyük katkılar sunması, kredi sağlaması amacıyla kurulan ve daha sonra faaliyetleri dondurulan Türkiye Emlak Bankası 'Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi' Emlak Bank olarak misyonunu tam anlamıyla yerine getirmek için geri geliyor.

Emlak Bank çok daha güçlü geliyor
Editor: Hakan A.
18 Ağustos 2018 - 12:53 - Güncelleme: 18 Ağustos 2018 - 13:21
Reklam

Türkiye genelinde başta kentsel dönüşüm olmak üzere, konut üretimi, konut üretimine destek, konut kredisi, proje finansmanı, dev projelere finasman sağlanması, uygun faiz oranlı konut kredisi vermek amacıyla tam anlamıyla görevini yerine getirmek için Emlak Bank yeniden yapılandırılıyor. Bankanın amacı faizsiz bankacılık ilkeleri kapsamında katılım bankalarının yapabilecekleri her tür işlemi yerine getirebilecek bir yapıya bürünmüş durumda. Peki Emlak Bank ne zamandan itibaren konut almak isteyenlere uygun şartalrda kredi vermeye başlayacak, ne zaman projelere finansman sağlamaya başlayacak? 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Ağustos 2018 - İstanbul

Türkiye Emlak Bankası adıyla 3 Temmuz 2001 tarihinde bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye edilen Emlak Bankasının "konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı" çalışacak. Yeniden yapılandırılması süren ve sektöre büyük hizmet verecek şekilde tekrar faaliyete geçirilecek Emlak Bank adıyla Dünya çapında bir banka olarak hizmet vermeye başlayacak.

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum'un yaptığı en son açıklamada, "Emlak Bankasını yeniden güçlendirerek ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımızı süratli bir şekilde sürdürüyoruz. İnşallah 2018 sonuna kadar Emlak Bankası faaliyetlerine başlayacak. Böylece Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak, katılım bankacılığındaki markamızı 'Emlak Bank' olarak ortaya koyacağız." dedi.

Türkiye'de inşaat ve gayrimenkul sektörü için önemli işler yapmaya başlayacak olan 2018 sonunda faaliyete girmesi planlanan Emlak Bank için Genel Müdür ataması da gerçekleştirildi. Faaliyete girmesiyle birlikte sektörel anlamda kapsamlı bir hizmet verecek olan  "Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi" kısa adıyla "Emlak Bank" için Genel Müdürlük görevine Albaraka Türk Katılım Bankası Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu ismi getirildi. [Deniz Aksu kimdir, biyografisi ve hayatı için tıkla!]

Emlak Bank tam anlamıyla faaliyete girmesiyle birlikte, tüm bankacılık hizmetleri dışında, alım satım işlemlerine ilişkin piyasa yapıcılığını da üstlenecek. Kentsel dönüşüm başta olmak üzere, KOBİLER, konut projeleri, konut kredisi, inşaat şirketlerine yönelik finansmanlar, mega projelere yönelik finansmanlar, Kamunun düzen ve yararına, şirket prensipleri ve ilgili mevzuat dahilinde sosyal gayeli yardımlarda bulunabilecek. Emlak Bank borçlanma aracı niteliğindeki sermaye piyasası aracı ve menkul kıymet ihracı gerçekleştirebilecek.

Nakdi ve kaydi ödeme ve fon transferi işlemleri, muhabir bankacılık veya çek hesaplarının kullanılması dahil her türlü ödeme ve tahsilat işlemlerinin de yapılacağı bankada, çek ve diğer kambiyo senetlerinin iştirası işlemleri, saklama hizmetleri, kredi kartları, banka kartları ve seyahat çekleri gibi her türlü ödeme vasıtalarının ihracı ve bunlarla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi işlemleri, efektif dahil kambiyo işlemleri, para piyasası araçlarının alım ve satımı, kıymetli maden ve taşların alım ve satımı veya bunların emanete alınması işlemleri gerçekleştirebilecek.

- Bilmeyenler için Emlak Bankası ne zaman, neden kapatıldı?