Emlak basını Gül Baba Türbesi'ni ziyaret etti

Gül Baba Vakfı Başkanı Adnan Polat, Emlak basını ile Budapeşte'de bulunan Gül Baba Türbesi ziyaretinde bulundu.

Emlak basını Gül Baba Türbesi'ni ziyaret etti
Editör: Hakan A.
15 Kasım 2018 - 07:39

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de bulunan ve geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla büyük bir ziyaret gerçekleştirilen Gül Baba Türbesi ziyaretleri sürüyor. Polat Holding Yönetim Kurulu ve Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Emlak basını ile Gül Baba Türbesi ziyaretinde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Kasım 2018 - İstanbul


Gül Baba Vakfı Başkanı Adnan Polat Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de vakfın restore ettiği Gül Baba türbesine basın gezisi gerçekleştirildi.

 Osmanlı'nın en güçlü döneminde Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın bütün seferlerine katılan ve kabri Macaristan'da bulunan Gül Baba Türbesi, ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Emlak Basını ile Budapeşte'de Gül Baba Ziyareti yapan Polat, Muhteşem Süleyman gibi bir dizi projemiz var. Bir kitap için çalışma yürütüyoruz. Macaristan ve Türkiye'yi daha çok  yakınlaştırmak için çalışıyoruz" dedi.

1548 yılında Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından inşaa ettirilen Gül Baba Türbesi günümüzde büyük bir restorasyonla yeniden ziyaretlere açıldı. Emlak sektörünün önemli isimleri ile Macaristan Budapeşte'de bulunan Gül Baba Türbesi'ni ziyaret eden Polat, "Gül Baba, 1481'de, 2. Beyazıt döneminde Mekteb-i Sultani'yi kurmuştur. Bunun, bizim için ayrı bir önemi var çünkü bu mektep 18'inci yüzyıldan sonra Galatasaray Lisesi oldu. 1905'te Galatasaray da bu lisenin içinde kurulduğu için, aslında Gül Baba'yı Galatasaray'ın manevi kurucusu olarak kabul ediyoruz. Gül Baba burada birlik, beraberlik, dostluk, insanlık, hoşgörülük sembolü önemli bir isimdir" diye konuştu.

Merzifon'dan Budapeşte'ye

Merzifon’da doğup buralara kadar gelen bir Bektaşi dedesi. Bir rivayete göre 1481 yılında, bugünkü Galatasaray Lisesi’ni  o dönemde 2. Beyazıt’a kurduran kişi, yani dönemin devlet adamlarını yetiştirmek için kurulan bir eğitim yuvası, daha sonra Sultani Mektebi, sonrasında da Galatasaray Lisesi olarak biliyoruz. Yani Gül Baba her ırktan, her dinden , her dilden, her insanın kabul ettiği, saygı duyduğu bir gönül insanı olarak tarihte saygı duyulan önemli bir isimdir.

Macaristan ile ilişkilerin geçmiş yıllara nazaran önemli gelişmeler kaydettiğinin altını çizen Polat, "Gül Baba Vakfı dışında Türk-Macar İş Konseyi Başkanlığını'da yürütüyorum. Ticari alanda başta olmak üzere, turizm, kültürel ve sportif alanlarda sürekli geliştirmekteyiz. Son 4 senede ticaret hacmi genişleyen Macaristan ile hedef 5 milyar dolar. 80 Milyon Euro yatırımı bulunan Türk iş adamlarının şuan ki yatırımları ise 1.5 Milyar Euroyu aşmış durumda. Her alanda iş birliklerimizi srdürüyoruz. Türk yatırımcılarının Macaristan'a gelerek yatırım yapmalarını istiyoruz. Bunun için özel çalışmalar yürütüyoruz. Çok önemli iş olanakları bulunan ülke adeta bir merkez konumunda kullanılabilecek bir üs durumda." olduğunun altını çizdi.

Gül Baba Vakfı iyi çalışıyor

Macaristan'da kurulan Gül Baba Vakfı’nın amacını anlatan Polat, "Vakıf oldukça iyi çalışıyor. Macaristan’da 600’e yakın Osmanlı eseri var, biz ecdadımızdan kalan bu eserleri elimizden geldiği kadar hem devletimizin hem de Macar devletinin katkılarıyla restore edip bu eserleri hem Macaristan’a kazandırmış olacağız hem ülkemize kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Macaristan Başbakanı açılışı yaptı

9 Ekim tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Gül Baba Türbesi'nin açılış törenini bizzat yapmış ve "Gül Baba 477 yıl önce bu tepede şehadete ulaşmıştır. Aradan geçen 5 asra rağmen bu büyük zat unutulmamıştır. Bugün Gül Baba'nın temsil ettiği değerler onun şahsı manevisinde sembolleşen hasletler daha çok önem kazanmıştır. Gelecek asırlarda da Gül Baba manevi mirası ile iki ülke dostluğunun nişanesi olmaya devam edecek." ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum