Emlak danışmanları neden esnaf destek paketinden yararlanamıyor?

Gayrimenkul sektöründe hizmet veren emlak danışmanları, yararlanamadıkları esnaf destek paketinden ötürü sitem etti.

Emlak danışmanları neden esnaf destek paketinden yararlanamıyor?
Editör: Hakan A.
20 Aralık 2020 - 15:41
Devlet tarafından esnafa yapılacak ödemelerden faydalanamayacak olan emlakçılar dertli. Emlak Müşavirleri dernekleri haklı isyanlarını dile getirdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 20 Aralık 2020 - İstanbul 


Destek paketinden belli başlı meslekler ve esnaflar yararlanırken hizmet sektöründe faaliyet gösteren emlak ofisleri ile gayrimenkul danışmanlık firmaları bu paketten yararlanamayınca sektör temsilcilerinden, meslektaşlarına adına Hükümete ve Devlet yetkililerine serzeniş ve sesleniş geldi.

Geçtiğimiz günlerde kuruluş çalışmaları hakkında basında açıklamalarda bulunan ve kuruluş çalışmaları halen devam eden Ege Emlak Müşavirleri Federasyonu EGE EMFED kurucularından Mehmet Sert ile Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği Başkanı Erkan Cebeci ile Emlak Eğitmeni ve Makelsan Ltd. Şti Genel Müdürü Celal Öğretici konu ile ilgili Hükümet ve Devlet yetkililere seslendiler.


Bizler bu ülkenin ekonomik olarak  en büyük belkemiğini oluşturan gayrimenkul ekonomisi ile ülkemizin ana vergi gelirlerinden sayılan taşınmaz ticaretine  yönelik hizmet veren işletmeleriz. Bu kadar yüksek cirolu gelir getiren bir sektörün hizmet sağlayıcısı olmuşken Devlet ve Hükümet yetkililerimizin  pandemi dolayısıyla çıkarmış  oldukları esnaf destek paketi kapsamına almamaları ve bu desteklerden faydalandırmaması bizleri ve meslektaşlarımızı gerçekten üzmüş, sanki bizler ülkenin üvey evlatları muamelesi gören meslek grubu olarak yok sayılmışızdır.

Bizlerin yani emlak ofislerimizin her ay iş yapalım veya yapmayalım sabit giderlerimiz, bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz ve çocuklarımız bulunuyor. Kredi oranlarının tekrar yükselmesi ve pandemi dolayısıyla vatandaşlarımızın yatırım işlemlerini askıya almaları  ve  işlerimizin düşmesi nedeniyle zorluklar yaşıyor, hayatta ve ayakta kalma mücadelesi veriyoruz.

Buradan özellikle bizlerin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığımıza çağrıda bulunuyoruz. Bizler taşınmaz ticareti yetki belgemizi sizlerin onayı ve denetlemesi sonucu alarak özel yasa ve yönetmeliklerle yapılan serbest meslek mensublarıyız. Bizler zaten pandemiden dolayı her vatandaşımız ve  insanımız gibi bizlerinde psikolojileri etkilendi ve  bu süreçte  zar zor ayakta ve hayatta kalmanın güçlükle mücadelesini veriyoruz. Bizlerle birlikte iş ortağı olarak çalışan danışmanlarımızda aynı sıkıntı ve zorluk  içerisindeler ve ayrıca yanlarımızda çalışan  ofis personellerimizde bizler iş yaparsak ancak maaşlarını alabiliyorlar. Ofis kiralarımızın yanında internet, iletişim, ulaşım giderleri, kırtasiye giderleri ve en büyük gider kalemi sayılan dijital ilan internet portallarına ödediğimiz yüksek ücretler bulunuyor.Artık bunları neredeyse karşılayamaz hale geldik. Her başvuruda bulunan veya gayrimenkul gösterimine götürdüğümüz müşterilerimizin satış işlemi gerçekleşmiyor. Bazen aylarca şiftah yapmayan ofislerimiz ve iş yerlerimiz bulunuyor.

Hizmet sektöründe faaliyette bulunan biz emlak ofisleri ülkemizin en zor zamanlarında, Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla hareket ederek Devletimizin ve Hükümetimizin yanında yer aldık ve almaya da devam edeceğiz.Bazı meslektaşlarımızı maalesef Coronavirüs’ten dolayı kaybettik ve halen bu  hastalıktan dolayı tedavi gören yaşam mücadelesi veren meslektaşlarımız bulunuyor. Devlet büyüklerimizden bu zor zamanlarda bizleri ve ailelerimizi sahip çıkması adına meslek ve vatandaş ayrımı yapmadan bu desteklerden bizi de kapsam içine almalarını talep ediyoruz.Devlet Baba deyiminin önemi  zaten burada geliyor. Nasıl bir baba evde ve ailede evlatları arasında ayrımcılık yapmaz, hepsine kol kanat geriyorsa siz Devlet büyüklerimizde bizleri ve meslektaşlarımızı öz evladınız gibi sahip çıkmanızdır. Bazı meslektaşlarımız maalesef yaşam savaşlarında hayatlarını kaybettiler. Bu meslekte ömrünü emlak danışmanlığı mesleğinin gelişimi ve meslektaşlarımız için adayan, bu sektör için mesai mefhumu gözetmeden canla başla hizmet eden yakın bir zaman önce aramızdan ayrılan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası kurucu Başkanı Sayın Sabri Ateş’e, İstanbul Ticaret Odası 21 Nolu Emlak Müşavirleri Meslek Komite Üyesi ve İTO Meclis Üyesi Sayın Nuri Özelmacıklı’ya, Emlak Müşavirleri Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan  Hüseyin Yankılıç ile Muğla genelinde ve tüm Türkiye’de hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diler, tedavi görmekte olan meslektaşlarımız ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz; diyerek başta TOBB ve TESK Başkan ve yöneticileri ile Türkiye genelindeki tüm mesleki dernek, oda, birlik ve federasyon Başkanlarından konu ile ilgili başlatmış oldukları girişimleri için meslektaşlarına adına destek istediler, Bugün O GÜN değil, bugün ayrışma günü değil, BUGÜN birlik olma ve hep birlikte hareket etme  günüdür diyerek, yarın çok geç olmadan  İlerlediğimiz bu yolda, vereceğiniz küçük veya büyük her türlü destek, siz meslektaşlarımızın mesleklerine ve yaşamlarına sürdürebilme, ekonomik olarak güçlendirilme hedeflerimize ulaşmamız için çok büyük bir anlam ifade ediyor, sizde bu girişime katkıda bulunun diyerek tüm meslektaşlarına DESTEK OLUN, DESTEK GÖRELİM ve bizler de EMLAK OFİSLERİ olarak bu DESTEKLERDEN FAYDALANALIM diye  çağrıda bulundular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum