Emlak fiyatlarını katlatan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde ilk tabliye heyecanı

Türkiye'nin en önemli geçiş köprülerinden biri olacak 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde ilk tabliye montajı başlıyor. Emlak fiyatları pik yapan Çanakkale'de vatandaş banka ve icra yoluyla satılan gayrimenkullerin peşinde...

Emlak fiyatlarını katlatan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde ilk tabliye heyecanı
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2020 - 09:17
Çanakkale'de emlak fiyatlarını arttıran dev köprüde tabliyelerin montaj aşamasına başlandı. Deniz yoluyla saatler süren tabliye taşıma işlemlerindne ilki tamamlanırken, köprü altında montaj için hazırlıklar başladı. İlk tabliye montajı büyük bir dikkatle ve heyecanla yerine yerleştirilmeyi bekliyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Kasım 2020 - İstanbul


İki arası açık Dünya'nın en uzun köprüsü ünvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar büyük bir hızla devame diyor. Çanakkale Zaferi'nde 2022 yılında açılışı planlanan devasa köprünün ilk tabliyesi bölgeye getirilerek montaj hazırlıkları başladı.

DÜNYA'NIN EN YENİSİ


Yapımı uzun süredir devame den, İzmir, Bursa ve Anadolu için önemli geçiş noktalarındna biir olan 1915 Çanakkale Köprüsü yapımı 7/24 çalışma esasına göre sürdürülüyor. Kedi yolu yapım çalışmaları hızlanan köprü için yeni aşama ilk tabliye yerleştirmesi başlıyor. Rengarenk ayakları, yapımı tamamlanan tabliyelerin yerleşimi için büyük bir hazırlık aşaması günlerdir süren köprüde en üst düzey mühendislik imkanları ve devasa vinçler kullanılıyor. Simgelerin Köprüsü olarak adlandırılan 1915 Çanakkale Köprüsü için imalatçı Çimtaş firması tarafından Gölcük ve Gemlik'te fabrikalarda özel olarak üretilen ilk tabliye özel gemiye yüklendi. Deniz üzerinden tabliyeler saatlerce süren bir yolculukla köprünün montaj yapılacak ayağına getirilerek, hava şartlarının uygunluğu ve diğer tüm hazırlıklar tamamlanmasıyla yerine yerleştirilecek. Dev tabliye 48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 700 ton ağırlığında olduğu bildirildi.

HER YIL MİLYONLARCA ARAÇ ÜZERİNDEN GEÇECEK

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çorlu ve bölgedeki tüm yerleşimlerden İzmir ve diğer yazlık bölgelere, Anadolu'ya ve Avrupa'ya açılan yeni bir kapı vazifesi görecek olan Simgelerin Köprüsü, Çanakkale Köprüsü için geri sayım başladı. 2022 yılı'nda köprüye büyük anlamını verecek günde 18 Mart tarihinde açılışı planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü şimdiden büyük bir heyecanla bekleniyor.

1915 çanakkale köprüsü kedi yolları

EMLAK FİYATLARI KATLANDI

Adı duyulduğunda başlayan arsa ve arazi fiyatlarının artmasına neden olan 1915 Çanakkale Köprüsü, emlak ve gayrimenkul fiyatlarında yüksek artışlara neden oldu. Köprünün her iki yakasında geçtiği her yerde arsa fiyatları ve konut fiyatlarına olumlu yansıdı. Köprü ve geçiş yollarında ufak bir arsa yatırımı yapmak isteyenler artan fiyatlardan şikayetçi. Alternatif çok sayıda arsa ve arazi satışı süren bölgede köprünün tamamlanması sonrasında fiyatların oturacağı ifade ediliyor.

ARSA ARAYANLAR FARKLI ŞEKİLDE ARIYOR

Çanakkale'de arsa yatırımı yapmak, üzerinde kendine ait bir ev yaparak yaşamak isteyenler ve diğer yatırımcılar her iki yakada Bankadan satılık veya icradan satılık konut ve arsa arayışını sürdürüyor. Sahibinden veya emlakçıdan satılan gayrimenkuller komisyon ve yüksek fiyatları nedeniyle alıcı bulmakta zorlanırken, Banka ve İcra yoluyla mahkemelerin satışa çıkardığı gayrimenkuller büyük ilgi odağı olmuş durumda. Diğer taraftan aşırı yükseldiği ve değer kazandığı ifade edilen gayrimenkuller için gereksiz balon olarak nitelendiriliyor. Özellikle koronavirüs sürecinin yaşadığı ve deprem sonrasında ilginin Çanakkale ve ilçelerine yöneldiği dönemde gereksiz gerçek dışı fiyatlamalar yatırımcıyı rahatsız ediyor. Bölgeyi değerlendiren uzmanlar ise özellikle köprünün geçtiği tüm bölgelerde fiyatların zaten uzun süredir artış içinde olduğunu, pandemi ve deprem süreçlerinde bu artışların arttığını söylüyor.

BANKADAN ve İCRADAN SATILIK ARSA, KONUT, GAYRİMENKULLER...

Her türlü yatırım fırsatını değerlendirmek, bölgede yeşil ve doğa içinde bir yer satın almak isteyenler Çanakkale'de Köprü'tye yakın olmasa dahi yatırım yapmak için yer arayışında. Bu arayışına yüksek ve sürekli artan fiyatlar nedeniyle alternatif yöntemler deneyerek almak isteyenler Sahibinden ve emlakçılardan satışlara yanaşmıyor. İcra ve Banka yoluyla satılan arsa ve konut gibi gayrimenkulleri yakından takip ediyor.

Çanakkale ilinde 14 Bin 268 metrekare büyüklüğünde tarla satışı!

Bankadan satılan gayrimenkuller arasında yer alan ve Çanakkale'de satışa çıkarılan arsalar ilgi görüyor. Çanakkale`de Lapseki başta olmak üzere, Yenice Köyler ve Ezine Köyler bölgesinde 3 farklı arsa Ziraat bankası ile Denizbank portföyünden satışa çıkarıldı. Ekim ayından buyana satılık olan arsalar bir ilan sitesi üzerinden alıcısını bekliyor. 

İCRADAN SATILIK ARSALAR

Çanakkale Biga ve Bayramiç'de mahkeme yoluyla bazı gayrimenkuller satışa çıkarıldı. Arsa niteliğinde olan gayrimenkuller Ocak ayı itibariyle icra yöntemiyle satılacak.  Satışa sunulan arasalardan biri Çanakkale Biga'da 87 Bin TL'ye imarlı icradan satılık arsa olarak açıklanırken, bir diğer ise  İcradan satılık arsa arayanlar için 16 Bin TL'ye Çanakkale'de Bayramiç'de fırsat niteliğinde gayrimenkul satışları yapılacak.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Kedi yolları ile tabliye yerleştirme ve montaj çalışmaları süren dev köprü tamamlandığında kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada 333'er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil ederek özel bir tasarıma sahip olmuş olacak.

Orta açıklığı 2023 metre, 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum