Emlak Konut 3. Çeyrek verileri açıklandı! Satış ve karlılıkta düşüş...

Emlak Konut GYO'nun 3. çeyrek finansal raporlarına göre konut satışlarında ve karlılıkta geçmiş yılların aynı dönemlerine göre düşüş gösterdiği kaydedildi.

Emlak Konut 3. Çeyrek verileri açıklandı! Satış ve karlılıkta düşüş...
Editör: Hakan A.
08 Kasım 2019 - 12:35

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul geliştiricisi Emlak Konut GYO, 3. çeyrek finansal raporu açıklandı. Emlak Konut, satış ve karlılıkta geçen yıllara oranla düşüş gösterdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 8 Kasım 2019 - İstanbul


2019 yılının ilk dokuz ayını, bölgemizdeki yoğun jeopolitik gelişmeler ve küresel piyasalardaki dalgalanmaların gölgesinde geride bıraktık. Ülke ekonomimiz ve özellikle 250’den fazla alt sektörle doğrudan bağı bulunan gayrimenkul sektörü açısından, üçüncü çeyrek tüketici eğilimlerinin ivme kazandığı bir dönem oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk yarısında gerileyen konut satışları, üçüncü çeyreği artışla tamamladı. Konut satışları Eylül’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 yükselerek 147 bin adet olarak gerçekleşti. Özellikle konut kredisi faizlerinin düşmesiyle beraber ipotekli konut satışları %410 ile yoğun bir şekilde artış gösterdi. Yılının ilk yarısında %16’ya kadar gerileyen ipotekli satışların payı, Eylül ayında toplam konut satışları içerisinde %40 düzeyine çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hesaplanan Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki döneme kıyasla %0,6 oranında, Yıllık konut fiyat endeksi ise %4 seviyelerinde yükseliş gösterdi.Emlak Konut GYO, 3. çeyrek finansal raporu

Emlak Konut olarak piyasaların hareketlendiğini 35 adet satış ofisimizin artan ziyaretçi sayıları üzerinden gözlemlemekteyiz. Bu durum, özellikle geçtiğimiz dönemlerde daralan tüketici faaliyetlerinin arttığı inancını güçlendirmiştir.

Kurlardaki aşırı dalgalanma ve yüksek faiz ortamında konut alım ihtiyaçlarını erteleyen tüketicinin, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimleriyle beraber, alımlarının hızlandığı net bir şekilde görülmektedir.

Emlak Konut olarak yapımı devam eden 35 projelerde 3. Çeyrek sonu itibariyle 223 bin m2 büyüklüğünde 1310 adet konut/ticari ünite karşılığı 2 milyar TL değerinde satış geliri elde etti. Diğer taraftan yabancı müşterilerimize çeyrek sonu itibariyle 484 milyon TL değerinde konut/ticari ünite satışını gerçekleştirdi. 

2019 3. Çeyreğine finansal sonuçlar açısından bakıldığında ise inşası tamamlanan birçok önemli proje ile birlikte, 2019 3. Çeyrek net karı  212 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Toplam aktif varlığı  23 milyar 583 milyon TL’ye ve öz kaynakları ise 13 milyar 176 milyon TL’ye ulaştı.

emlak konut finansal raporları

Şirket portföyünde yaklaşık 4 milyar 820 milyon TL ekspertiz değerine sahip, 3 milyon 238 bin metrekare ihale edilmemiş arsa bulundurmaktadır. Daha önceki dönemlerde de duyurulduğu üzere şirketimiz nakit akışını güçlendirmek adına, fırsat niteliği taşıyan bir arsa ile karşılaşılmadığı müddetçe, Yönetim Kurulu olarak yeni arsa alımı düşünülmüyor.

Diğer taraftan, Şirketin 2002 yılından bu zamana kadar başarıyla sürdürdüğü gelir paylaşımı modeli ve anahtar teslimi projelerinin yanı sıra TOKİ ile imzalanan protokolle yeni bir gelir paylaşımı iş modeli geliştirilmesine devam ediliyor. İmzalanan söz konusu protokol ile,TOKİ mülkiyetinde yer alan arsalar üzerinde, arsa satın alımı yapılmadan Şirket tarafından "Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı" yöntemi ile proje geliştirilmesi hedeflenmektedir. Söz konusu protokol koşulları çerçevesinde geliştirilecek projelerden elde edilecek gelir %85’i TOKİ’ye ve %15’i Emlak Konuta ait olacak şekilde pay edilecektir. Bu anlaşmanın, Şirketin sürdürülebilir nakit akışı ve karlılığı açısından önemli olduğuna inanıyoruz.

emlak konut finansal sonuçları 3. çeyrek 2019

Mevcut arsa portföyü, TOKİ ile yapılan anlaşma kapsamında yer alacak arsalarla ve iş modellerile Emlak Konut’un istikrarlı büyümesi teminat altındadır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum