Emlak Vergisi birinci taksit için son günler

Emlak Vergisi için son günler. Emlak Vergisi birinci taksit ödemesi 31 Mayıs'ta sona eriyor. Konut, dükkan, arsa, arazi gibi taşınmazlara sahip olanlar için emlak vergisi ödeme zamanı doluyor.

Emlak Vergisi birinci taksit için son günler
Editör: Hakan A.
22 Mayıs 2019 - 02:01

Türkiye'de sahip olunan gayrimenkuller için Emlak Vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. Her yıl iki taksit olarak ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs'ta sona eriyor. Emlak Vergisi ikinci taksit ödemesi Kasım ayında yapılacak.

Emlak Vergisini zamanında ödemeyenler gecikme cezası ile karşı karşıya kalıyor. Belediye isterse icra takibi başlatma yetkisine sahip bulunuyor. Emlak Vergisi ilgili belediye veznelerine, banka, PTT şubelerine yatırılabiliyor.

Emlak Vergisi Kanunu'nuna göre Türkiye'de brüt 200 metrekare büyüklüğün altında tek evi bulunanlardan emekli, ev hanımı, engelli, işsiz ile şehit ve gazilerin dul ve yetimleri başka gelirleri olmadığı durumda sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyorlar. Bu durumda emlak vergisi ödemiyorlar. Muafiyetten faydalanabilmek için önceden belediyeye muafiyet dilekçesi vermek gerekiyor.

2019 yılında konut, dükkan, arsa, arazi gibi gayrimenkul satın alanlar bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler. Bu yıl satın alanlar 2020 yılında ilk olarak emlak vergisi ödemeye başlayacaklar. Ancak bu yıl ilgili belediyeye dilekçe vermek gerekiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum