Reklamı Geç
Emlak Vergisi için son 2 gün

Emlak Vergisi için son 2 gün

Emlak vergisini ödemeyenler dikkat! Gayrimenkul sahipleri için emlak vergilerinde son ödeme günü yaklaştı. Emlak Vergisi birinci taksit ödeme süresi 31 Mayıs’ta sona erecek.

29 Mayıs 2017 - 14:22

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren vergide son günler. Emlak Vergisi birinci taksit ödeme süresi 31 Mayıs’ta sona eriyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mayıs 2017 - İstanbul
    
 Her sene iki eşit taksit olarak ödenen Emlak Vergisinin birinci taksit ödeme zamanı Mart ayı ile başlıyor ve Mayıs sonu bitiyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım da başlayıp ay sonuna kadar yapılabiliyor. İstenirse tek sefer de emlak vergisi ödenebiliyor.
 
Emlak Vergisi’ni zamanında ödemeyenlere aylık yüzde 1.40 gecikme cezası uygulanıyor. Emlak Vergi ödemeleri belediyenin veznelerine, PTT ya da bankalara yapılabiliyor. 2016 yılında  gayrimenkul satın alanlar bu yıl ilk defa emlak vergisi ödeyecekler. 2017 yılında gayrimenkul satın alanlar ise öncelikle bağlı olunan belediyeye dilekçe verecekler, bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler ancak ilk defa 2018 yılında emlak vergisi ödemeye başlayacaklar.
 
Emlak Vergisi Kanunu’na göre bazı durumlarda sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanıp emlak vergisinden muaf olunabiliyor. Kimlerin emlak vergisinden muaf tutulduğu kanunda açıklanmaktadır. Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekare nin altında tek konutu olan emekli, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ve hiç bir gelri olmayan ev hanımı ve işsizler sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyorlar.
 
Sıfır oranlı emlak verginden faydalanarak hiç vergi ödememek  için belediyeye muafiyet dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verilmeyen durumlarda emlak vergisi tahakkuk edebilir. Bu durumda geriye dönük 5 yıl için ödenen vergiler belediyelerden düzeltme yapılarak geri istenebilmektedir. (Maliye Bakanlığı 11.04.2011 tarih-06.01-258 sayılı özelge)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..