Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım sonunda bitiyor

Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım sonunda bitiyor

Emlak vergisi 2016 yılı ikinci taksit ödemeleri başladı! Milyonları yakından ilgilendiren emlak vergisi ikinci taksitlerinin ödenmesine başlanırken, bu süre Kasım ayı sonuna kadar devam edecek.

02 Kasım 2016 - 13:05 - Güncelleme: 02 Kasım 2016 - 14:14

Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı. İlk taksidi Mart, Nisan, Mayıs ayında ödenen emlak vergisinin ikinci taksidi Kasım ayının sonuna kadar yatırılabilecek. 2016 yılında gayrimenkul satın alanlar emlak vergisini 2017 yılında ödemeye başlayacalar. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Kasım 2016 - İstanbul
 
Emekli, işsiz, ev hanımı, özürlü, şehit ve gazilerin dul yetimlerinden brüt 200 metrekarenin altındaki tek konutları için emlak vergisi ödemeyecekler. Emekli olanların emekli maaşları hariç olmak üzere başka bir gelirilerinin bulunmaması gerekiyor. Emlak vergi muafiyeti olup bu gruba girenlerin sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilmeleri için mutlaka belediyeye başvuruda bulunmaları ve kendilerine ait form doldurmaları gerekiyor. Aksi takdirde emlak vergi borcu tahakkuk ediyor.
 
Arsa, arazi, konut ve işyerine sahip olanlar her yıl emlak vergisi ödemek zorunda. Emlak vergileri her dört yılda bir takdir komisyonlarınca belirleniyor. Ayrıca her yıl TÜİK’in açıkladığı yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Kanun’da adı geçen gayrimenkullere sahip olanlar her yıl emlak vergilerini iki eşit taksitte ödeyebiliyor. Birinci taksit Mart, Nisan, Mayıs ve ikinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar ödenebiliyor. İsteyen emlak vergisini tek bir seferdede ödeyebilir. 
 
Emlak Vergisini zamanında ödemeyenlere gecikme cezası tahakkuk ediyor. Gecikme cezası aylık yüzde 1,40 yıllık ise 16,80 olarak tahakkuk ediyor. Zamanında ödeme yapanlara gecikme cezası uygulanmıyor. Ayrıca Emlak Vergi borcu olanlar devam eden vergi affından faydalanarak ödenmemiş borçlarını düşük faiz oranıyla taksitlendirebildiği gibi peşin ödemede gecikme faizinin büyük bir kısmı siliniyor.
 
2016 yılında sıfır konut satın alanlar 2017’de ilk kez emlak vergisi ödemeye başlayacaklar. Buna göre sıfor konut alanlar 5 yıl boyunca yüzde 25 indirimli emlak vergisinden faydalanabilecek. 2017 yılında başlayacak indirim 5 yıl boyunca devam edecek olup 2022 yılına kadar geçerli olacak.
 
Emlak Vergisi bağlı olunan belediyeye ödenebiliyor. İsteyen belediyenin sitesinden kredi kartı ile ödeme yapabiliyor, isteyen PTT yolu ile emlak vergisini ödeyebiliyor. Bu yıl gayrimenkul satın alanlar (2016) emlak vergisi ödemeyecekler. Onların ilk emlak vergi ödemesi 2017 yılı Mart ayında başlayacak. Gayrimenkul alım satımının olduğu yıl tahakkuk eden vergiyi gayriemnkulu satan kişi ödüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..