Emlak vergisi ve tapu harçları için ince ayar!

Vergide yoksulu koruyan sistem için düğmeye basan Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından özellikle emlak vergisi ile tapu harçlarına ince ayar verecek.

Emlak vergisi ve tapu harçları için ince ayar!
Editor: Hakan A.
15 Ekim 2018 - 13:07

Türkiye'de lüks tüketim malları başta olmak üzere pek çok kalemde vergi ayarı için düğmeye basan Hükümet, emlak vergisi ile tapu harçlarına da el atacak! Hükümet yeni dönemde yoksulu koruyacak vergi düzenlemesi için çalışma başlattı. İlk hedef ise lüks tüketim...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ekim 2018 - İstanbul


Hükümet, sosyal transfer ve vergi düzenlemeleri kapsamında yoksul kesimi gözetecek önemli adımlar atmmak için düğmeye basıyor. Yeni vergi düzenlemelerinde yoksul kesim gözetilecek. Diğer taraftan hedefte olan lüks tüketim mallarında ise caydırıcı etkisi yaratacak vergi düzenlemesi yolda.

Hazırlanacak yeni taslak düzenlemesinde ise inşaat ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren yapılandırmalara gidilecek. Özellikle emlak vergisi ve tapu harçlarında değişiklikler yapılacak. Edinilen bilgiye göre Emlak alım satımındaki tapu harçları, gayrimenkul vergileri gerçek değerler üzerinden yeniden düzenlenecek. Vergi sistemindeki istisna ve muafiyetler güncellenecek. Henüz netleşmeyen sepete başka nelerin ekleneceği ve düzenlemelerin ne zaman uygulamaya konulacağı şimdiden merak konusu.

2019-2021 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Mali Plan'a göre lüks veya ithal yoğunluğu yüksek ürünler tespit edilerek bunlara ilişkin vergisel düzenlemeler yapılacak. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum