Emlak vergisinde dava açma süresi sona eriyor

Emlak vergisinde dava açma süresi sona eriyor

Özellikle İstanbul'da bazı ilçelerde artış oranları çok tartışılan, emlak vergisine itiraz süresi dolmak üzere. Vatandaş 7 Eylül tarihine kadar emlak vergisi değerlerine itiraz edebilecek, dava açabilecek.

05 Eylül 2017 - 14:58

Son dönemde büyük tartışmalara neden olan emlak vergi değerlerinde itirazlar ve dava açmak için son günler... Emlak Vergi Değerine itirazlar için son gün 7 Eylül.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 05 Eylül  2017 - İstanbul

4 yılda bir yeniden düzenlenen Emlak Vergi Değerleri, Temmuz 2017  itibari ile muhtarlık ve belediyelerde askıya çıkmıştı. Beklenenin çok üstünde artış gösteren Emlak Vergi Değeri İstanbul'da bazı semtlerde yüzde 500'e yakın oranda artarak vatandaştan tepki görmüştü. Yapılan emlak vergi değerine itiraz etmek isteyenler 30 gün içinde Vergi Mahkemesinde dava açabiliyor. 30 günlük süre Temmuz ayı sonunda dolmasına rağmen araya adli tatilin girmesiyle Eylül ayının ilk haftasına kadar uzamış oldu. 
 
Emlak Vergi Değerine itiraz için son günler.Bazı semtlerde yüksek oranda artan emlak vergi değeri itirazları için vatandaşlar Vergi mahkemesinde dava açabiliyor.Temmuz ayında askıya çıkan yeni emlak vergi değerlerine itiraz için adli tatilin bitmesiyle 7 Eylül'e kadar dava açılabilecek. Ayrıca uzmanlar bu süre içinde haberi olmadığı için dava açamayanların, 2018 yılı içinde emlak vergisi ödemeye gittiklerinde yüksek oranda artan emlak vergisi için ödeme yaparken ihtirazı kayıt ile ödeme yapmaları gerektiğini sonra vergi mahkemesine başvuru yapabileceklerini söyledi. 
 
2017 yılı, bina,arsa ve araziler için 2018 yılına uygulanacak emlak vergi değerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirlerinin yapılacağı yıldır.
 
Emlak Vergisine matrah oluşturan arsa ve arazi emlak vergi değerleri 2018 yılında uygulanmak üzere bu yıl yeniden belirlendi. Her 4 yılda bir belirlenen emlak vergisi rayiç değerleri 2017 yılı için muhtarlıklara ve ilgili kurumlara 1 Temmuz itibari ile gönderildi. 2018 yılında uygulanmaya başlanacak yeni emlak vergi değeri en son 4 yıl önce 2013 yılında belirlenmişti. Emlak Vergisi Rayiç değerleri 4 yılda bir özel bir komisyon tarafından tespit ediliyor ve her yıl yeni değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..