Emsal nedir?

Emsal nedir, örnek emsal hesabı nasıl yapılır? Ek emsal nedir gibi sorulara örnekleriyle beraber hazırlanan haberimizden öğrenebilir, varsa sorunuzu sorabilir yanıtını alabilirsiniz.

Emsal nedir?
Editör: Hakan A.
20 Ocak 2016 - 15:03 - Güncelleme: 01 Şubat 2016 - 08:08

Emsal oranı İnşaat ve emlak sektöründe sıkça duyduğumuz bir yapı terimidir. Emsal oranı bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanına denir. Diğer bir deyişle arsa üzerine yapılacak satılabilir veya kullanılabilir inşaat alanını ifade eder.

EmlakPencerem.com tarafından hazırlanan emsal nedir, ek emsal nedir? sorularına cevap bulacağınız haberimiz. Emsal oranı arsanın metrekaresine göre değişiklik gösterecektir. Her arsanın büyüklüğü belirlenmiş olan emsal oranın çarpımı ile belirlenir. Ona göre de çıkan inşaat alanı emsal değerini belirleyecektir.

- Ek emsal nedir?
 

- ÖRNEK EMSAL HESABI NASIL OLUR

Emsal oranı her arsa her parsel veya ada için farklılık gösterir. Bir arsaya ne kadar inşaat alanı yapılacağı o arsanın emsal oranına göre belirlenir.

Örneğin;
Emsal oranı 2 olan 1.000 metrekare arsaya yapılacak inşaat alanı;
2*1000= 2.000 metrekare inşaat alanı olacaktır. 

Örnek;
Emsal oranı 0,70 olan 5.000 metrekare arsaya yapılacak inşaat alanı;
0,70*5.000= 3.500 metrekare inşaat alanı olacaktır.

- EK EMSAL NEDİR?

Bazen geçici uygulamalar ile bazı bölgelerin mevcut emsallerine ek emsal verilebiliyor. Örneğin kentsel dönüşüme girmiş bir bölge için mevcut emsal uygulaması ile yeterine konut yapılamıyorsa ek emsal verilerek durum kurtarılabiliyor. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Geçici 6. Madde ile yüzde 20 ek emsal hakkı verilmişti. Kentsel Dönüşümün yoğun yaşandığı Kadıköy bölgesinde yenilenen binalarda ek emsal ile hem müteahhit hem kat malikleri faydalandı. Geçici ek emsal ile 100 metrekare bir konut 120 metrekare yapılabildi. Bu şekilde müteahhitlerde kazançlı çıktı. Ek emsal ile daha fazla inşaat alanı yapabildirler.

Bu bilgiler ilginizi çekebilir

- Danıştay yüzde 25 Ek Emsal Uygulamasını iptal etti! Peki şimdi ne olacak?

- Kentsel Dönüşümde vatandaşın aldığı kira yardımları için beyan verilecek mi?

- Tapu harcı hesaplama 2016

- 2016 Kira Geliri Beyanı Hesaplama, Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?

Yine Kentsel Dönüşüm bölgelerinde parseller birleşerek  büyük bir ada oluşturduğunda Bakanlık mevcut olan emsal oranına ek emsal verebiliyor. Ek emsal almak için parsellerin birleşmesi avantajlı olacaktır. Örneğin emsal oranı olan 2 olan 1.000 metrekare arsa etrafındaki diğer parsellerle birleşip 20 bin metrekarelik bir ada oluşturabilirse 20.000*2= 40.000 metrekare olacak inşaat alanı verilecek ek emsal oranı ile artacaktır ve daha fazla inşaat alanı ve daha büyük konutlar yapılabilecektir.

- EMSAL SORUNU NEDİR?

Emsal oranı artışı arsaya yapılacak inşaat alanını artırdığı için çok önemlidir. Örneğin 10 bin metrekare yapılacak bir inşaat alanının emsal oranını artırırsanız aynı arsaya daha fazla inşaat yapabilirsiniz. Bu da genel olarak yoğunluğu artıracaktır. İstanbul Esenyurt bölgesine verilen ek emsal oranları ile çok fazla inşaat yapıldı. Bölgede yüksek katlı binaların yapılması hem bölgenin sliüteini hem de yoğunluğu artırdığı gibi konut sektöründe maketten satılan konutlarda büyük mağduriyetler yaşandı.

Fikirtepe’de 4 veya 5 katlı daha küçük olan binalar kentsel dönüşüme girdikten sonra bölgeye verilen 4 emsal ile bir anda yüksek katlı blokların olduğu bölgeye döndü. Onlarca projenin 4 emsal ile yapıldığı büyük blokların inşaa edildiği bölgede binalar bittiğinde 30 bin kişinin yaşacağı ve bu yoğunluğun şehri olumsuz etkileyeceği uzmanların görüşü olarak biliniyor.

- EMSAL ORANI HESABINA NELER DAHİL EDİLİYOR

Emsal oranı yani arsaya yapılacak inşaat alanına nelerin dahil olup olmadığı konutun brüt ve net metrekaresini de doğrudan etkliyor. Örneğin otopark alanı emsale dahil edilmişse daha küçük konutlar yapılabilirken, otoparkın emsale dahil olmadığı  yerlerde daha büyük metrekare inşaat konutlar yapılabilyor.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 16.ncı maddesinin birinci fıkrasındaki düzenlemelerde;


(44) numaralı bendinde; “Bağımsız bölüm bürüt alanı: Bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır. Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır.”

(45) numaralı bendinde; “Eklenti Bürüt Alanı: Sadece bağımsız bölüme ait olup bu bölümün kullanımı ve tasarrufunda bulunan, bağımsız bölümün içinde olmayıp, aynı katta veya farklı katta yer alan ve girişi bağımsız bölümden ayrı olan mekanların (44) numaralı bentte belirlenen esaslar dikkate alınarak hesaplanacak alanıdır.”

(47) numaralı bendinde; “Bağımsız Bölüm Genel Bürüt Alanı: Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan genel bürüt alandır.” şeklinde tanımlara yer verilmiştir.

- Emsal ile alakalı sorularınızı www.haticekolcak.com üzerinden sorabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Emsal nedir? haberi Emlakpencerem.com editörleri tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Bu haberi sadece bu habere link vererek, ve kaynak göstererek kendi sitenizde yayımlayabilirsiniz.

Emsal nedir, örnek emsal hesabı nasıl yapılır? Ek emsal nedir gibi sorulara örnekleriyle beraber hazırlanan haberimizden öğrenebilir, varsa sorunuzu sorabilir yanıtını alabilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum