Enerji Kimlik Belgesi almak için acele edin

Enerji Kimlik Belgesi almak için acele edin

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım başladı. Belge nereden, nasıl alınır? Kimler Enerji Kimlik Belgesi verir, şartları nelerdir? EKB hakkında bilgiler haberimizde.

25 Nisan 2017 - 10:41 - Güncelleme: 26 Nisan 2017 - 13:03

Türkiye'de 2011 yılı sonrasında inşaa edilen konutlarda geçerli olmak üzere Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu için geri sayıom başlamış durumda. Binasının EKB'sini almayan için alım satım yapılamayacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Nisan 2017 - İstanbul

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren Enerji Kimlik Belgeleri edinmesinde flaş gelişme. Son gün belli oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları tarafından yetkilendirilmiş firmalar tarafından verilecek olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) belgesi hakkında merak edilenler haberimizde.

Bina yapımında özellikle ısı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitelerinin gösterilmesi için 'Enerji Kimlik Belgesi' büyük önem taşıyacak. Bundan böyle bu belge olmadan binaların alım satımı yapılamayacak, kiraya verilemeyecek, elektrik ve su abonelikler dahi alınamayacak. 

Enerji Kimlik Belgesi edinilmesine ilişkin kanunun ilgili maddesi gereğince 2 Mayıs 2017 itibariyle başlayacak zorunluluk için geri sayım başlarken, bu zorunluluk 2011'den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.

Konuya ilişkin kapsamlı bilgiler ise, bütün konular için tek bir adres üzerinden alınmamakta. Pek çok yetkilendirilmiş kuruluş bu hizmeti sizler adına yürütebilecek. Yapılması gereken google arama motorunu kullanarak "Enerji Kimlik Belgesi" yazılarak aranması. Karşınıza çıkacak sonuçlar arasında dilediğiniz firma ile EKB konusunda bilgi ve belge alımı için gerekli tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

 

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

Enerji Kimlik Belgesi(EKB), binalardaki enerji gereksinimin ve enerji tüketim sınıfının belirlendiğini gösteren bir enerji performansı rapordur. Bu rapor bir anlamda binanın enerji pasaportu olarak da değerlendirilebilir.

Bina Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulmalıdır. Bu düzenlemenin amacı gerek bina sakinlerinin gerekse binada alım/satım veya kiralama yapacak kişilerin binanın enerji performansı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir. Enerji Kimlik Belgesi, yeni binalar için SMM’ler tarafından mevcut binalar içinse Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri (EVD) tarafından hazırlanır.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın yıllık enerji ihtiyacının değişmesine yönelik herhangi bir uygulama yapılması halinde bu Yönetmeliğe uygun olacak şekilde yenilenir. Enerji Kimlik Belgesi, binanın tamamı için hazırlanabileceği gibi, isteğe bağlı olarak, kat mülkiyetini haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı düzenlenebilir.

Ne Zamana Kadar Enerji Kimlik Belgesi EKB Alınmalı?

“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.

Bu tanıma istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.

Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. Kısaca, mevcut binalar kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

Enerji Kimlik Belgesi veren firmalardan biri olarak ekbbelgesi.com.tr bu internet adresinden bilgi almanız mümkün.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..