Enerji Kimlik Belgesi uygun fiyata nereden alınır, EKB son başvuru tarihi ne zaman?

Enerji Kimlik Belgesi almak isteyenler bu habere Dikkat! Türkiye genelinde eski ve yeni binalar için EKB almak için ne yapılmalı, nereye başvurulmalı? Binanız için uygun fiyata Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Alma başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa dahil ülke genelinde hizmet veren firmalar.

Enerji Kimlik Belgesi uygun fiyata nereden alınır, EKB son başvuru tarihi ne zaman?
Editor: Hakan A.
10 Aralık 2019 - 16:35 - Güncelleme: 26 Aralık 2019 - 12:12

Uygun fiyata Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen vatandaş için faydalı bilgiler haberimizde. Binanız eski veya yeni olabilir. Peki Enerji Kimlik Belgesi almak için nereye başvurulur, nasıl alınır? Enerji Kimlik Belgesi alımına ilişkin tüm ayrıntılar burada.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 10 Aralık 2019 - İstanbul


Kısa bir süre sonra sona erecek olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu nedeniyle eski ve yeni bina sahipleri arayışta. Uygun fiyatla enerji kimlik belgesi istiyorsanız haberimizi okumaya devam edebiliesiniz.

Türkiye genelinde milyonlarca eski, yeni yapıyı ilgilendiren Enerji Belgesi zorunluluğu kapsamında geri sayım başladı. Sayılı günler kaldı. Yasa gereği binalara enerji kimliği belgesi alınması için zorunluluk getirilirken, verilen süre ise kısa süre sonra (01 Ocak 2020) sona erecek. Yıl sonuna kadar beklemek istemeyen vatandaş ise binasına EKB almak için uygun fiyat aramaya başlamış durumda.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere, Türkiye genelinde 81 il için bu durum geçerli. 81 ilde bulunan yapılara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunuyor.

Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar hangileri? Tıkla öğren
 
Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mu?

Yasal tarihi 31 Aralık 2019 olarak sonlandırılacak olan Enerji Kimlik Belgesi alımı Enerji Verimliliği Kanunu Uygulama Yönetmeliği kapsamında konutlara zorunluluk getirilmiştir. Enerji Kimlik Belgesi son tarihi yaklaştıkça vatandaş, emlak ve gayrimenkul sahiplerinin "Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?" ve "Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Binalar Ne Olacak?" gibi sorularını sormaya başladı.

Enerji Verimliliği Yasası kapsamında 2020'ye kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmazken, takvimler 1 Ocak 2020'yi gösterdiğinde ise Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda yer alan evlerin kiralanmasına ya da satılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyek. Bu durum yasalarla açıkça belirtildi ve süre işlemeye başladı!

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir, son başvuru tarihi ne zaman?

Enerji Kimlik Belgesi kısa adı EKB olarak anılırken, Türkiye genelinde binaların enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgeye denir. EKB alan bina 10 yıl boyunca yeniden belge almak zorunda olmayacak. Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmemiş yeni bir yapılan binaya ilgili kurum tarafından yapı kullanma izin belgesi dahi verilmez. ( Enerji Kimlik Belgesi için Bknz: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170428-1.htm )

Enerji Kimlik Belgesi alındığında, bir nüshası bina sahibine, yöneticisine, yönetim kurulu ve/veya enerji yöneticisince muhafaza edilmek üzereteslim edilir. Diğer bir nüshası ise bina girişine asılarak binanın bu belgeye sahip olduğu gösterilmelidir. Yapılacak kontroller esnasında ise bu belge geçerli olarak yetkililer tarafından incelenmesi sağlanır.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

"Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır" vatandaşın en fazla sorduğu soruların başında geliyor.EKB ile alakalı sorulan bu soru vatandaşın merak ettiği sorulardan. Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Bakanlığınca yetki verilmiş şirketler tarafından Türkiye genelinde 81 ilde tahsis edilecek. Enerji Kimlik belgesi veren firmalar konusunda vatandaş ise oldukça hassas ve dikkatli davranmak zorunda. 

Sahte Enerji Kimlik Belgesi (EKB) veren firmalara dikkat!

 Bakanlıklar tarafından onaylanan bir firmadan alınacak olan Enerji Kimlik Belgesi önemli. Sahte firmalar tarafından sahte belgeler verilebiliyor. O nedenle Enerji Kimlik Belgesi veren firmalar arasından seçim yaparken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen bir firma olup olmadığını kontrol etmeli, gerekirse bakanlık veya bağlı olduğunuz ilde Bakanlığın il müdürlüğüne başvurarak bilgi almalısınız.

Hangi firmalar Enerji Kimlik Belgesi veriyor?

Mevcut Binalar için 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunun Geçici 6ncı maddesinin 2nci fıkrası gereğince 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren düzenlenmesi zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik belgesi alımı için Türkiye'nin 81 ilinde faaliyette olan çok sayıda firmaya yetki verilmiştir. Bu firmalar aracılığı ile Enerji Kimlik Belgeleri tahsis edilmektedir. EKB almak isteyen eski ve yeni bina sahipleri bağlı bulundukları illerde faaliyet gösteren firmalar aracılığı ile belge başvularını gerçekleştirebilecekler.

Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirmesi yapılan Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerinin sorumluluğundadır. 

Bağlı bulunduğunuz ilde Bakanlık yetkisi dahilinde yetki almış bahse konu şirket listesine google üzerinden Enerji kimlik Belgesi yazarak pek çok firmaya ulaşılabilmekte.

Yapı ruhsatı 1 Ocak 2011 ve sonrası olan yeni binalarda EKB; yapı kullanma izin belgesi aşamasında ilgili idarece talep edildiğinden ve binanın tasarımında görev alan yetkili mimar ve mühendis olan EKB uzmanlarınca hazırlandığından, yeni bina sahiplerinin her hangi bir işlem yapmasına lüzum bulunmamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi fiyatı ne kadar?

Pek çok mühendislik firması tarafından verilecek Enerji Kimlik Belgesi uygun fiyata nereden alınır? Enerji kimlik Belgesi almanın maliyeti ne kadar gibi sorular ise en fazla sorulan sorular arasında. EKB fiyatları firma firma değişiklik gösterebilir. Verilecek hizmet bedeli değişebilir. Enerji Kimlik Belgesi fiyatlandırması belirlenirken devlet tarafından belirlenen bir alt ya da üst sınır yoktur. Enerji Kimlik Belgesi ücreti, firmalarca belirlenmektedir. Bina Enerji Kimlik Belgesi fiyatları hakkında ise, binanızda var olan daire sayısı, metrekare gibi bilgiler ile sorgulama yapmak gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi m2 fiyatları pek çok firmada 1 TL gibi bir ücrete yapılmakla birlikte bu fiyat yapı büyüklüğüne göre değişiklik de gösterebiliyor. Hizmet alacağınız mühendislik firması sizlere en doğru fiyatı verecektir.

Enerji Kimlik Belgesi nereden sorgulanır?

Sahip olduğunuz, binanız için verilen Enerji Kimlik Belgesi'ni elinize aldınız. Hayırlı olsun. Bu belgeyi nereden nasıl sorgulayacaksınız? Hemen Bakanlık resmi web sitesine girerek buradan http://www.bep.gov.tr/beptrsorgu/SertifikaSorgula.aspx sorgulama işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

İşte Enerji Kimlik Belgesi örnekleri.

enerji kimlik belgesi örnek 1

enerji kimlik belgesi örneği 2

enerji kimlik belgesi 3

Enerji Kimlik Belgesi yok ise konut satışı yapılamayacak!

EKB'nin zorunluluğu çerçevesinde Bakanlık önemli bir konuyu daha gündeme getirerek Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapı / Bina / Dairenin staışına izin verilmeyeceği kaydedildi. Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacak. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya sunmak zorunda kalacak.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Türkiye'nin 81 ilini kapsayacak şekilde aşağıda belirtilen yapıların dışında tüm binalar için uygulanacaktır.

- Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar,
- Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,
- Toplam kullanım alanı 50 m2 ’nin altında olan binalar, Seralar, Atölyeler,
- Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar,
- Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum