Enflasyon rakamı kiracının yüzünü güldürmedi! Kiracı yeni kiralık ev arayışında...

TÜİK enflasyon rakamlarını açıklarken, Yİ-ÜFE ile birlikte kira artışları da belirlendi. Açıklanan rakamlar kiracının yüzünü güldürmedi. Kira zammı yüzde 15.66 olarak açıklanırken, kiracı yeni ev arayışına girdi.

Enflasyon rakamı kiracının yüzünü güldürmedi! Kiracı yeni kiralık ev arayışında...
Editör: Hakan A.
05 Şubat 2018 - 14:53

Ev sahibi olan milyonlarca vatandaş Ocak ve Şubat aylarında yüksek fiyat artışı ile kira zammı yapmak için kolları sıvarken, yaşanan artışlar kiracıyı küstürdü. Kira artış oranı Şubat ayı rakamı, Ocak ayı gibi yüksek gelince kiracılar yeni ev aramaya başladı...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Şubat 2018 - İstanbul

2018 yılı Ocak ayı ile birlikte başlayan yüksek kira artışı oranları karşısında kiracılar eski evlerini hızla boşaltıp yeni ev arayışına girmiş durumda. İşte kira artışı ve peşinden getirdikleri.

Türkiye genelini etkileyen enflasyon verileri TÜİK trafından bu zabah açıklanırken, bu rakamlardan etkilenen en önemli kesim ise tartışmasız kiracılar oldu. Yüksek kira artışı oranı kiracının ödeme gücünü zorlarken, ev sahiplerinin ise yüzünü güldürdü. Konuyla alakalı emlakpencerem.com muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kiracı tarafından yıllardır oturduğu evin kira artışında 2018 itibariyle yüksek artışların olması yeni arayışlara yönelmesine neden oldu. Evler boşaltılıyor, yeni kiralık ev aranıyor.

Ev sahibi olamayan vatandaş yüksek kira artış oranları ile karşı karşıya. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile birlikte Şubat ayında 2019 yılının aynı ayına kadar kira artışı oranı belirlendi. Buna göre Şubat ayında 15.66 oranında kiracıya zam kapıda! Kiracılar ise açıklanan yüksek rakamlardan rahatsız ve bütçesi zorlanmış durumda. Pek çok kiracı ise eski evini boşaltıp, yeni ve daha uygun bir kiralık eve çıkmak için arayışlara başlamış durumda.

İşte Ocak ve Şubat 2018 yılına ilişkin açıklanan kira artış oranları.

YORUMLAR

  • 0 Yorum