"Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" kullanımı başladı

"Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" kullanımı başladı. Ziraat Bankası ile başlayan değişken faizli konut kredisi kullanımında Vakıfbank'da bu krediyi kullandırdığını açıkladı. Enflasyona endeksli konut kredisi kullanımı nedir ve nasıl kullanılır?

"Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" kullanımı başladı
Editör: Hakan A.
17 Haziran 2019 - 18:28

Konut kredisi faiz maliyetlerinin yükselmesinden dolayı konut alıcılarına alternatif olarak "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" kullanımı başlatıldı. 

Enflasyon oranlarında beklenen olumlu gelişmeler doğrultusunda mevcut konut ihtiyaçlarını uygun maliyetle alıcıların ev sahibi olmaları amacıyla, değişken faizli konut kredisi ürünü olan “Enflasyona Endeksli Konut Kredisini” satışa sunuldu.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi kullandırımında faiz değişim sıklığı 6 veya 12 aylık periyotlarda yapılabilecek, faiz oranı güncellemelerinde Merkez Bankası tarafından yayımlanan TÜFE referans oranı esas alınacak olup, ürünün faiz oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen TÜFE referans oranı + Bankaca Uygulanacak 0,19 Marj Oranı toplamından oluşacaktır.

Ziraat Bankası ve Vakıfbank şu an değişken faizli konut kredisi olan "Enflasyona endeksli konut kredisi" kullanımını bugün itibari ile başlattı.120 ay vade ile kullanım yapılabilecek istenildiği zaman fark ödeme yapılmadan kredi kapatılabilecek.

Türkiye'de konut kredisi kullanımında sabit faizli konut kredisi kullanımı yapılıyor. Yeni konut kredisi kullanımı ile TÜFE'ye göre belirlenecek olan kredi, değişken faizli konut kredisi olarak kullandırılacak. Kredi kullanımında banka ile yapılan sözleşme yeterli olacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum