Reklamı Geç
Enflasyonu aşağı çekecek hamle

Enflasyonu aşağı çekecek hamle

Hükümet istikrar için Enflasyona gıda ayarlaması yaparak aşağı çekecek. enflasyonu tetikleyen gıdada büyük alımlarla enflasyon için seviyeyi yüzde 20'lerin altına çekileceği bildirildi.

17 Ekim 2016 - 09:01

Yüksek enflasyondan kurtulma reçetesini hayata geçirme kararı alan Hükümet, en fazla enflasyon tetikleyicisi olan gıda ürünlerine ilişkin harekete geçti. Yeni dönemle birlikte dev alımlar yapılmak suretiyle gıda fiyatları ayarlanmaya çalışılacak. İlk belirtiler gelmeye başladı. Ekonomik anlamda güçlü bir enflasyon için düğmeye basan hükümetin yol haritası hazır.

Konuya ilişkin çarpıcı bilgiler paylaşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıklaamsında, Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in enflasyon sepeti içinde en yüksek paya sahip olan yüzde 24'ler seviyesindeki gıda ürünlerinin payının düşürülmesi yönünde çalışma başlatıldığını doğruladı. Bakan Zeybekci, enflasyondaki ciddi paya sahip olan oranın yüzde 20'lerin altına çekilmesini amaçlayan ekonomiye doğrudan müdahale yöntemleri kapsamında özellikle gıda ürünlerindeki fiyatlara dokunulacağını, yanında gerektiğinde ithalat musluğu kullanmaktan çekinmeyeceklerinin altını çizdi.

EK TEDBİRLER ALINIYOR.

Bakan Zeybekci açıklamasında, bakanlardan oluşan Gıda Komitesi'nin önümüzdeki günlerde gıda ürünlerinin fiyatlarının normal seviyelerine gerilemesi için yeniden değerlemeyle, anketlerle, bilimsel çalışmalarla gıda sepeti içindeki enflasyon oranının düşeceğini planlanlandığı konusunda bilgiler verdi.

MÜDAHALE YÖNTEMİ BELLİ

Gıda enflasyonu döneminin yılsonunda geldiğini ifade eden Zeybekci, “Orada asıl Gıda Komitesinin enflasyonla mücadele ile ilgili gerek iç piyasa, gerekse dış piyasadaki ekonomiye doğrudan müdahale etme yöntemleri var. Onları da etkin şekilde kullanacağız” diye konuştu.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıda fiyatlarının enflasyonu tetikleyen unsuru ile mücadelede gerektiğinde ithalatı da kullanacaklarını kaydetti. Zeybekci, “Onu bugüne kadar gerektiğinde kamu kurumları eliyle kullanıyorduk. Şimdi özel sektör eliyle kullanmaktan çekinmeyeceğiz” dedi. Zeybekci, “İthalat silahı kırmızı et için de geçerli olacak mı?” sorusuna da “Bütün gıda ürünleri için uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..