Erdoğan: Türkiye'nin kredi risk puanı iyileşmeye başlamıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin yeni yasama yılının toplantısında açılış konuşması yaptı. Tayyip Erdoğan TBMM'de yaptığı konuşmada, enflasyon, faiz ve döviz kuru hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Türkiye'nin kredi risk puanı iyileşmeye başlamıştır
Editor: Hatice Kolçak
01 Ekim 2019 - 18:43 - Güncelleme: 01 Ekim 2019 - 18:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin yeni yasama yılının toplantısında açılış konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Döviz kurundaki yükselişle başlayan finansal dalgalanma faizlerden enflasyona büyümenin negatife dönmesinden, işsizliğin artışına kadar pek çok zincirleme etkiye yol açtı. Ağustos ayındaki sıkıntının ardından ekonomi yönetimimiz bu tür tehditlere karşı pek çok önlem almış, bunları zamanla hem geliştirmiş hem de başarıyla uygulamıştır. Öncelikle saldırı dalgasının ilk ayağı olan döviz kuru nispeten istikrarlı bir çizgiye oturtulmuştur. Ardından ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle orantısız bir şekilde yükseltilmiş olan faizin kademeli olarak aşağıya inmesi için ihtiyaç duyulan adımlar da atılmıştır. Böylece gelişmekte olan ekonomilerden pozitif yönde ayrılan Türkiye'nin kredi risk puanı iyileşmeye başlamıştır. Bankacılık sistemimiz güçlü yapısını koruyor ve riskleri rahatlıkla yönetilebilecek bir seviyeye gelmiştir.'' dedi.

Erdoğan, ''Faizler, bir önceki yıl sonuna göre bugün ticari kredilerde 10 puan, konut kredilerinde 15 puan, ihtiyaç kredilerinde 13 puan gerilemiştir. Faizlerin düşmeye başlamasıyla konut başta olmak üzere piyasalarda bir canlanma gözlenmiştir. Enflasyonda TÜFE %25'ten %15'e, ÜFE ise %45'ten %13.5 seviyesine geriledi. Önümüzdeki günlerde yeni verilerin açıklanmasıyla enflasyonun yeniden tek haneli rakama ineceğine inanıyorum. Enflasyonun da gerileme eğilimine girmesiyle büyüme yeniden olumlu yönde bir seyir izlemeye başladı.'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum