Reklamı Geç
Esnafın 12 ay ve üstü borcu silinecek

Esnafın 12 ay ve üstü borcu silinecek

Yüz binlerce esnafı sevindirecek yeni bir çalışma paketi üzerinde duran Hükümet, 12 ay ve üstü borcu bulunan esnafın tüm borçları silinecek. Esnafı yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları netleşiyor.

29 Mayıs 2017 - 10:41

Hükümet esnafın borç yükünü hafifletmek için yeni bir çalışma için düğmeye bastığı gelen son dakika haberleri arasında. Yüz binlerce esnafın borçlarının silinmesini, dondurulmasını içeren yeni tasarı için çalışmaların başlatıldığı ifade ediliyor.

Esnafı hareketlendirecek, omuzlarındaki, borç yükünü hafifletecek yeni bir çalışma ile alakalı Hükümet yetkilileri düğmeye basarken, konu ile alakalı ayrıntılar gelmeye başladı. Söz konusu düzenleme ile esnaf borç yükünden kurtulacak..

Hükümet yetkilileri tarafından amaçlanan Esnafın rahatlatılması, borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için çalışma başlatılırken, yapılacak yeni düzenlemenin  1-2 ay içinde Meclis'e gönderilmesi planlanandığı belirtiliyor. Yapılacak yeni düzenleme ile birlikte yüz binlerce esnaf için yeni olanaklara imkan tanınacak, prim borcu olan Bağ-Kur'lular sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önü açılacak.

Diğer bir önemli değişiklik ise esnafın talep etmesi durumunda 12 ay ve daha fazla prim borcu olanların borçları silinip, hizmetleri dondurulacak. Bu kişiler prime ihtiyaç duymaları durumunda ise istedikleri zaman dondurulan hizmetlerini cari asgari ücretin yüzde 32'si üzerinden prim ödenmesiyle kaldıkları yerden devam edebilecekler, hizmetini yeniden aktif hale getirebilecekler.

Takvim gazetesinde yer alan haberin ayrıntılarına göre, gelir vergisinden muaf olanlar ve basit usulde vergi mükellefi olanlar ile tarım sigortalıların sağlık ve emeklilik primlerini ayrı ayrı ödemelerine imkan tanınacak. 2015'te çıkartılan torba kanun ile de 12 ay ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu olanlara dondurma imkanı getirilmişti.

Bu kişilerin borçları silinmiş ve bu dönemlere ilişkin hizmetleri dondurulmuştu. Yine 2015'te yapılan düzenleme ile 60 günden fazla prim borcu olan esnaf ve yakınlarına sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getirilmişti. Bu imkan, Aralık 2016 tarihine kadar devam etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..