Ev almaya parası yetmeyene Borsa'da "Pay"

Ev sahibi olamayan yatırımını Pay pay Borsa'dan yapabilecek, dilediği daireye yatırım yaparak Gayrimenkul sertifikası ile kazanacak. Türkiye'nin ilk Gayrimenkul Sertifikası 29-31 Mart tarihinde Park Mavera 3 projesi ile ön talepleri pay pay yapılacak.

Ev almaya parası yetmeyene Borsa'da "Pay"
Editör: Hakan A.
09 Mart 2017 - 08:12 - Güncelleme: 09 Mart 2017 - 08:15

Başta inşaat sektörü olmak üzere, küçük ve büyük yatırımcını merakla beklediği Gayrimenkul Sertfisikası sistemi ekonomi piyasalarına girdi. Piyasaları büyük ölüde hareketlendirecek sertifikalar Borsa İstanbul'da işlem görecek. Bundan böyle küçük yatırımcı Gayrimenkul Sertifikası ihraç etmeye başlayan projelere pay oranında yatırım yapabilecekler. Peki nasıl olacak bu yatırımlar, pay alımları nereden yapılacak? Fiyatı ne kadar olacak, kim kazanacak gibi önemli soruların yanıtları haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Mart 2017 - İstanbul

Makro İnşaatın hayata geçirdiği ve Türkiye'de ilk olarak uygulanacak Gayrimenkul Sertifikası ile satışa çıkan Park Mavera 3 projesinde TOKİ garantör olarak bulunuyor. Başakşehir'de yükselecek Park Mavera 3 projesinde inşaatın tamamlanmasına ve teslime kadar olabilecek sorunlarda TOKİ garantörlüğü devreye girecek. 

Toki Başkanı M.Ergün Turan, istenen kriterleri sağlayan her inşaat şirketinin projesi için Gayrimenkul Sertifikasına başvurabileceğini, Özel sektörün yaptığı projelerde banka garantör olacak ve hakediş sistemi ile inşaat şirketine ödeme yapılacağını söyledi.Turan, yeni bir finansal araç olan Gayrimenkul Sertifikasının farklı gelir gruplarının aynı projeye yatırım yapabileceğini ifade etti.
 
Gayrimenkul Sertifikası her bütçeye uygun faizsiz bir şekilde herkesin yatırım yapmasını sağlayor. yabancılarda bu sistem üzerinden sertifika alabilecek. Sistem şu şekilde çalışıyor. Gayrimenkul Sertifikası verilecek projede daireler paylara ayrılıyor.Dairelerde şerefiye hakları dikkate alınarak dağılım yapılıyor. Yatırımcı  borsada işlem gören bu payları istediği kadar satın alabiliyor. Örneğin bir daire için belirlenen 10.000 pay ise burada alacağı paylar  ile dairenin getirisinden faydalanabiliyor veya teslim zamanında yapılacak açık artırma ile daireye sahip olabiliyor.

Nereden, kaç lira'dan alınacak?
 
Başakşehir Park Mavera 3 projesinde her bir pay 42,5 TL üzerinden ilk olarak borsa üzerinden işlem görüyor. Buna göre inşaat projesi herkesin  ortak olabileceği paylara bölünücek. Borsa İstanbul'da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir bankadan alım yapılabilecek. Park Mavera 3 Projesi toplamda 50 bin 696 metrekare arsa üzerinde Makro İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 9 blokta 723 daireden oluşan proje ulaşım alternatiflerine yakın konumuyla dikkat çekiyor. Projede Gayrimenkul Sertifikası için ön talep 29-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yeni bir finansman modeli

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş toplantıda önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkind bazı önemli detaylara değinen SPK Başkanı Dr. Ertaş, sertifikaların bu özelliğiyle gayrimenkul geliştiriciler için alternatif bir finansman yöntemi, yatırımcılar içinse gayrimenkule dayalı kazanç elde etme imkanı sunan bir yatırım aracı olacağının altını çizdi.

SPK Başkanı Ertaş, gayrimenkul sertifikası sisteminin genel işleyişinin 2 ayrı mekanizma üzerine kurgulandığını vurgularken konuşmasında, “Elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunan tüm yatırımcıların sertifikaları karşılığında diledikleri gayrimenkul veya iş yerinin sahibi olabilirler. Elinde yeteri kadar sertifikası olmayan veya mülk talep etmeyen yatırımcılar ise sertifikalarına konu olan yerlerinin ihraççı tarafından piyasa koşullarında satılmasından sağlanacak satış tutarının sertifikaları oranında kendilerine dağıtılmasını tercih edebilecek” ifadelerini kullandı.
 
Sistem nasıl işliyor?

Gayrimenkul Sertifikası ile vatandaşlar bir daireye değil, Park Mavera 3 projesine yatırım ortağı olunabilecek. Buna göre, paylara bölünecek. Borsa İstanbul’da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığıyla herhangi bir bankadan satın alma işlemleri yapılabilecek. Bir pay senedinin belirlenecek meblağdan satın alınabileceği sistem, inşaatın yapım süresi olan 36 ay boyunca devam edecek. Bu süreçte projeden daire satın almak isteyenler, istedikleri dairenin pay miktarı kadar senedi toplayarak dairenin tek sahibi olabilecek. Satış Vaadi Sözleşmesi ile birlikte, daire borsa işlemlerinden çıkarılacak ve dairenin tapusu hemen sahibine teslim edilecek. Gayrimenkul sahibi olmayı düşünmeyenler ise, 36 ay boyunca diledikleri zaman pay senetlerini başka yatırımcılara devredilebilecek. Proje sonunda inşa edilen gayrimenkullar açık artırmayla satılabilecek ve satış geliri pay sahiplerine payları oranında dağıtımı yapılacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum