Ev satma bahanesiyle dolandırıcılık yapan şebekeye operasyon

İstanbul merkezli önemli bir dolandırıcılık operasyonu yapan emniyet güçleri, 9 ilde ev satma bahanesiyle vatandaşın parasını dolandıran şebekeye ağır darbe vurdu.

Ev satma bahanesiyle dolandırıcılık yapan şebekeye operasyon
Editor: Hakan A.
13 Kasım 2018 - 08:13

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe dolandırıcılık yapanların ardı arkası kesilmiyor. Ev sahibi olmak için yıllarını veren, tüm birikimlerini bir anda kaybedenlere yenileri eklendi. Bu kez tapu dolandırıcıları ortaya çıktı. Uzun süredir takibe alınan şebeke 9 ilde yapılan başarılı bir operasyon ile çökertildi.

9 ilde ev satma bahanesiyle vatandaşı dolandırdıkları iddia edilen toplam 31 şüpheli gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alındı.

Yaşanan dolandırıcılık olayına ilişikin edinilen bilgiye göre, İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bir şebekenin "Kimliğini getir tapuyu götür" şeklindeki radyo reklamıyla, özellikle maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 100 vatandaşı ev satma bahanesiyle dolandırdığı ihbarıyla harekete geçerek soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, "örgüt kurma, yönetme, üye olma", "nitelikli dolandırıcılık" ve "belgede sahtecilik" suçlarını icra eden ve isimleri belirlenen toplam 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilerek operasyonun düğmesine basılış oldu.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyon ile 31 şüpheli yakalanarak gözaltı işlemi uygulandığı kaydedildi. Yerlerinde bulunamayan diğer şüphelileri yakalama ve arama çalışmalarının devam ettiği gelen son dakika haberleri arasında.

Uzmanlar uyarıyor!

Güven duymadığınız, araştırmasını yapmadığınız, güvenilirliği olmayan reklam ve ilanlara kesinlikle kanılmaması gerektiği uyarıları yapıldı.