Evde Bakım Hizmetleri eğitimi devam ediyor

İBB tarafından İstanbul genelinde verilen evde bakım hizmetleri kapsamında personel için akademik eğitim programı devam devam ediyor.

Evde Bakım Hizmetleri eğitimi devam ediyor
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2019 - 08:01

İstanbul'da evde bakım hizmeti veren personelin eğitimi amacıyla düzenlenen akademik eğitim programı kapsamında verilen eğitimlere devam ediliyor. Bu sayede evde bakıma muhtaç olan vatandaşların bakım hizmetleri 7/24 sürdürülüyor.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 9 Şubat 2019 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetimlerde bir ilke imza atarak başlattığı evde sağlık ve bakım hizmeti veren hemşirelere yönelik akademik eğitimler devam ediyor. İkincisi düzenlenen eğitim programı kapsamında 60 hemşire, 8 hafta eğitim görecek. Bu eğitimlerle teorikte öğrenilen bilgilerin pratikte uygulanarak evde sağlık ve bakım hizmetleri kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitim programlarının ilki geçtiğimiz ay tamamlanmıştı. İkinci eğitim programı ise dün Bezmialem Vakıf Üniversitesi Abdülhamid Han Oditoryumu Konferans Salonu’nda başladı.EĞİTİMLER AKADEMİSYENLER TARAFINDAN VERİLİYOR

7 Şubat-28 Mart tarihlerini kapsayan ikinci eğitim programı çerçevesinde İBB Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’ne bağlı 60 hemşire akademik eğitim alacak. 8 hafta sürecek eğitimler, her biri alanında uzman akademisyenler tarafından veriliyor. Bu eğitim programıyla evde sağlık ve bakım hizmetlerine bilimsel bir disiplin ve altyapı kazandırılması, teorikte öğrenilen bilgilerin pratikte uygulanarak hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyor. Programı başarıyla tamamlayan kursiyerlere, katılım sertifikası verilecek.

Eğitim programında yer alan konu başlıkları ise şöyle;

Evde Bakımda Hemşirenin Rolü
Evde Hasta Bakımında Etik İlkeler
Evde Hasta Bakım Uygulamaları
İletişim Aktiviteleri
Evde Enfeksiyon Önleme ve Sanitasyon Uygulamaları
Güvenli Çevrenin Sağlanması ve Sürdürülmesi

Ağrı Yönetimi
Yara Bakımı
Pansuman Yöntemleri
Diyabetik Ayak
Güvenli İlaç Uygulamaları İlkeleri
Solunum Aktivitesi
Beslenme Aktivitesi
Boşaltım Aktivitesi
Kişisel Temizlik ve Giyinme Aktivitesi
Vücut Sıcaklığının (Vital Bulguların) Kontrolü Aktivitesi
Hareket Aktivitesi
Terminal Dönem Hasta Bakım

İBB, 1 MİLYONU AŞKIN İSTANBULLU’YA EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETİ SUNDU 

Sosyal belediyecilik anlayışı ile İstanbul’un geneline sağlık hizmeti ulaştıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı olan kişilere evde sağlık ve bakım hizmeti sunuyor. Bu kapsamda son 1 yılda İstanbullulara 141 bin 837 kez evde sağlık ve bakım desteği verildi. Hizmetin başladığı ilk günden bugüne kadar ise 1 milyon 224 bin 237 kez evde sağlık ve bakım hizmeti sunuldu.

EVDE SAĞLIK VE BAKIM HİZMETİ NEDİR?

Evde Sağlık Hizmetleri; İstanbul’da yaşayıp, sosyal yönden dezavantajlı, hasta, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı bireylere evlerinde sağlık hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Bu hizmetler ile hastaların bilinçlendirilmesi, sağlığının daha iyi hale getirilmesi, ev ortamında sağlık ve sosyal yönden desteklenmeleri sağlanmaktadır. Hastaya evinde sağlık hizmeti sunarak hastanelerde meydana gelebilecek yığılmaların önlenmesi, hastanede yatış sürelerinin azaltılması ve tedavi maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanmaktadır.

EVDE BAKIM HİZMETİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İBB’nin evde sağlık ve bakım hizmetinden yararlanmak için başvurular hasta veya hasta yakını tarafından yapılmalıdır. Başvurular; ALO 153 numaralı telefon hattı  veya  saglik.ibb.istanbul sitesinde yer alan “Evde Sağlık Hizmet Başvuru” formunu doldurularak kabul edilir. Yaklaşık iki iş günü içerisinde başvurulara dönüş yapılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum