Ever Given konteyner gemisi böyle kurtarıldı

Süveyş Kanalı üzerinde karaya oturan, gidiş geliş yolunu tıkayan, milyonlarca dolar zarara neden olan dev konteyner gemisi Ever Given kurtarıldı. Ever Given nihayet yüzdürüldü.

Ever Given konteyner gemisi böyle kurtarıldı
Editör: Hakan A.
29 Mart 2021 - 07:58 - Güncelleme: 29 Mart 2021 - 08:04
Ever Given isimli gemi, 5 gündür tıkadığı Süveyş Kanalını yapılan son operasyonla birlikte son dakika gelişmesi yaşanıyor. Milyonlarca dolar zarara neden olan karaya oturan Ever Given gemisi hakkında sevindirici haber geldi. BU sabah saatlerinde yüzdürülmeye başlanan devasa büyüklükteki geminin yol açtığı ve 400'den fazla farklı büyüklüklerdeki gemilerin açıkta bekleyişleri sürüyor. Bu sabah gelen son dakika haberi ise Dünya ticaretini sevindirdi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Mart 2021 - İstanbul


Dünya ticaretinin önemli bir kısmının gemi geçişleriyle sağlandığı Mısır'ın Süvey Kanalı, görülmemiş bir kurtarma operasyonuna sahne oldu. Dev ebatlara sahip, binlerce konteyner taşıyan Ever Given isimli gemi karaya oturduğu yerden kurtarıldı.

6 gündür Süveyş Kanalı üzerinde kurtarma çalışmaları sürdürülen Ever Given isimli dev konteyner gemisi yapılan çalışmaların sonuç vermesiyle tekrardan yüzdürülmeye başlandı. Saplandığı yerden hareket ettirmeyi başaran kurtarma ekipleri, milyon dolarlarca zarara neden olan devasa büyüklüğe sahip gemi nedeniyle büyük bir kuyruk halen bekleyişini sürdürüyor.


Ever Given konteyner gemisi işte böyle kurtarıldı!

ever given konteyner gemisi böyle kurtarıldı
 
Geçtiğimiz hafta Süveyş Kanalı ve bölgesinde yaşanan kum fırtınası nedeniyle Ever Given adlı gemi kontrolünü kaybederek kanala oturmuş, 6 gündür Kanal Giriş ve çıkışlarından gemi geçişi yapılamıyordu. Her geçen gün büyük zararlara neden olan geminin kurtarılması için yapılan çalışmalar sonuç verdi. Devasa gemi saplandığı yerden kurtarılarak hareket etmiş oldu.

Gelen sond akika bilgilere göre Süveyş Kanalı henüz  gemi trafiğine açılmış değil.

YORUMLAR

  • 0 Yorum