Reklamı Geç
Evinde bunları yapan bu kış daha çok ısınacak

Evinde bunları yapan bu kış daha çok ısınacak

Oturduğunuz evde yapabileceğiniz basit işlemler sayesinde ısınmada büyük tasarruf sağlayabilir, yüksek doğalgaz faturalarına son verebilirsiniz. Nasıl mı? İşte Bakan Özhaseki'den bazı önemli ipuçları.

03 Kasım 2016 - 09:15

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde Kasım ayı ile birlikte soğuyan havalarda evlerimizde ısınma problemleri baş göstermeye başlamış durumda. Yüksek fatura korkusu nedeniyle açmadığımız kombiler doğru bildiğimiz yanlışlarla ev içerisinde üşümek yerine bazı ufak müdahalelerle ısınma giderlerinde tasarruf sağlamak ve konutumuzun ısınını korumak mümkün.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Kasım 2016 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaşın ısınma konusunda evlerinde mutlaka yapması gereken bazı önemli detayları paylaştı. Konuya ilişkin detayları Bakan Mehmet Özhaseki anlattı.

Bakan özhaseki sıınma giderlerinin kış aylarında zirve yaptığını hatırlatırken, enerji verimliliği ve tasarrufuna dikkat çekerek, vatandaşı evde alabileceği basit tedbirlerle alakalı olarak bilgilendirmelerde bulundu.

Meteoroloji’nin tahminlerine göre bu kış mevsimi önceki yıllara göre çok daha soğuk geçecek. Enerji Bakanlığı’nın doğalgazda yapmış olduğu yüzde 10’luk indirim yüzleri güldürse de, ısınma giderlerini daha da aşağılara çekmek mümkün. 

Atmosfer olayı El Nino’dan dolayı yaz mevsimi boyunca aşırı sıcaklarla boğuşan Türkiye’nin kapısında şimdi de La Nina var. Bu yıl kış mevsiminin La Nina’dan dolayı çok sert ve aşırı yağışlı geçmesi tahmin edilirken, mevsim normallerinin üzerinde soğukların yaşanmasının ise ısınma giderlerini ciddi şekilde artırması bekleniyor. Enerji Bakanlığı’nın doğalgazda yüzde 10 indirim yapmasıyla moral bulan vatandaşın evde alacağı basit tedbirlerle enerji giderlerinde önemli tasarruflar sağlaması mümkün. Enerji Verimliliği Kanunu ile ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşları evlerinde alacakları basit yöntemlerle nasıl tasarruf yapabilecekleri konusunda da bilgilendirdi. Enerji Verimliliği Kanunu gereğince, tüm binaların 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alınmasının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Bakan Özhaseki; “Bu belge ile bir binanın tüm enerji tüketimi ve CO2 emisyonu görülebilecek.” dedi.
 
“Enerji Tüketiminin Yüzde 40’ı Binalardan Kaynaklanıyor”
 
Enerji tüketiminde binaların yüzde 40 paya sahip olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, yeni binaların enerji verimli olarak inşa edilmesi ve mevcut binalarda da enerji verimli önlemlerin alınması ile ithal edilen enerjide yüzde 10 dolayında bir tasarrufun sağlanabileceğini ifade etti.
 
Enerji kullanımında tasarruf sağlamak için evlerde alınabilecek basit tedbirler ile ilgili bilgiler de veren Bakan Özhaseki, pencere ve kapılarda, bina dış cephesinde ve çatısında yalıtım yapılması gerektiğini ifade etti. Odalarda sıcaklığın artması nedeniyle cam açmak yerine radyatör musluğunun kısılması gerektiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, gereğinden fazla yapılacak 1 derecelik soğutmanın, işletim maliyetini yüzde 8 ile yüzde 10 arasında artıracağını söyledi. Sürekli havalandırmadan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, 5-10 dakika gibi kısa süreli havalandırmaların yapılacak olan tasarrufa ciddi katkı sağlayacağını belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..