Reklamı Geç
Evlere Japon modeli otopark dönemi

Evlere Japon modeli otopark dönemi

Özellikle Büyükşehirlerde en büyük sorun şüphesiz ki otoparklar. Yeni bir çözüm Japon modeli otoparklar için düğmeye basıldı. Mekanik sistemli çift katlı otopark düzenekleri yeni dönemde gündemde.

04 Nisan 2017 - 08:33

Japonya'da oldukça sık kullanılan otopark sistemlerinin Türkiye'de uygulanmasına yönelik çalışma başlatıldı. Yeni dönemde iki katlı mekanik otoparklar yapılacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Nisan 2017 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Yasin Kalem başkanlığında bir heyet tarafından otopark sistemlerine alternatif çözümler bulmak amacıyla Japonya'ya giderek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde yeni nesil sistemlerle donatılan otoparkların Türkiye'de uygulanması için düğmeye basıldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde artan nüfus ve araç sayıları nedeniyle ciddi otopark sıkıntısı yaşamaya devame derken, evler için özel bir Japon modeli şu sıralar gündemde.

Evlerin otoparklarına Japonya modeli geliyor. Yeni dönemle birlikte otoparklara iki katlı, maliyeti 2 bin 500-15 bin euro arasında değişen mekanik sistemler yerleştirilecek. Daire başına bir otopark yapılacak. Bu sayede her daire için bir otopark dönemi resmen başlayacak başlıyor.

Büyükşehirler başta olmak üzere arttan araç sayısı beraberinde otopark sıkıntısını bir kez daha gündeme getirdi. Ülke genelindeki trafiğe kayıtlı araç sayısının 21 milyon adeti geçmesi otopark alarmı verdirdi. Hükümet bu kadar fazla araç için otopark çözümleri üretmek iin düğmeye bastı. Harekete geçen hükümet yetkilileri büyükşehirler iin yeni otopark düzenlemelerine gidecek. Konu ile alakalı kanunun maddelerinde yeni düzenlemeler söz konusu.

Konutlarda daha önce her 3 daireye 1 otopark alanı tahsisi yapılırken, şimdi daire başına bir otopark yeri yapılabilecek. Gündeme gelen Japon modeli sayesinde yeni yapılacak binalara mekanik sistem otoparklar alternatifi de getirilecek. İki katlı mekanik sistemlerin üretimi için Bursa'da düğmeye basılırken, sistemin maliyeti kalitesine göre 2 bin 500 euro ile 15 bin euro arasında değiştiği kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..