Faiz indirimi sektörümüz açısından son derece önemli

Merkez Bankası faiz indirimi sonrası Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün açıklama yaptı. Yenigün sektör açısından faizlerin düşmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Faiz indirimi sektörümüz açısından son derece önemli
Editör: Hakan A.
13 Eylül 2019 - 09:30

Dün yapılan Merkez Bankası Para Politikası Toplantısından sonra 325 baz puanlık indirim inşaat sektörü tarafında sevindirici karşılandı.Sektörün önde gelenleri tarafından yapılan açıklamalar faiz indiriminin konut sektörüne olumlu yansımalarının olumlu olacağı yönünde ifade ediliyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat YENİGÜN faiz indirimi sonrası yaptığı açıklama ise şöyle;

"Son dönemde hem dünyada hem yerel bazda yaşanan ekonomik zorluklar konut talebinde ciddi daralmaya neden olmuş ve beklenmedik bir arz fazlası ile karşı karşıya kalınmıştır.

Süren konut ihtiyacına rağmen satışlardaki durgunluk; yüksek faiz nedeniyle alıcıların birikimlerini mevduatta değerlendirmesi, düşen alım gücü ve geleceğe yönelik endişelerin bir sonucu olarak açıklanmaktadır. Bu atmosferde, hem yatırımcı hem de son tüketiciye yönelik kredi olanaklarının geliştirilmesi daha fazla önem kazanmıştır.

Bu çerçevede son olarak kamu bankaları aracılığıyla hayata geçirilen kampanyalar ile konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesini, T.C. Merkez Bankası’nın 25 Temmuz ve ardından bugün aldığı faiz indirimi kararlarının izlemesi sektörümüz açısından son derece olumludur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum