Faiz indirimleri süren konutta asıl haraketlilik Eylül'de

Konut kredisi faiz oranlarının inmesiyle başlayan Konut sektöründeki hareketliliğe dikkat çeken AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak açıklamasında, "konut satışlarında artış başladı ama sektörde asıl haraketliliği Eylül ayından sonra bekliyoruz” dedi.

Faiz indirimleri süren konutta asıl haraketlilik Eylül'de
Editör: Hakan A.
15 Ağustos 2016 - 10:14 - Güncelleme: 15 Ağustos 2016 - 10:19

Konutta kredi faizlerinin düşüşüyle başlayan canlılığın süreceği konusunda sektör temsilcileri hem fikir. Asıl konut satışlarının Eylül'de katlanarak artacağı konuşşuluyor.

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra Emlak Konut ve GYODER tarafından başlatılan konut kredi faizlerinin indirilerek ekonomiye canlılık getirilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği ile Bankaların harekete geçerek kredi faiz oranlarını düşürmeleri konutta beklenen hareketliliği kazandırdı.

Yaşanan durgunluğun ardından inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde hareketlilik yeniden yaşanmaya başladı. Özellikle Emlak Konut tarafından hayata geçirilen kredilendirme sistemi, faiz oranları ve konut fiyatlarında yaşanan düşüşle beraber konut satışlarında artışlar gözlemleniyor. Tüm bu gelişmelerin sektöre umut verdiğini dile getiren AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “Sektörde asıl haraketliliği Eylül ayından sonra bekliyoruz” dedi.

"Güneydoğu kökenli bir işadamı olarak, hain darbe girişimi sonrası ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen FETÖ’cülere karşı doğu ve güneydoğu bölgemizdeki halkımızın da bu alçaklara karşı dik duruşuna bizzat tanıklık ettim” diyen Bayrak, “Gelinen noktada 40 yıldır bu ülkeye zarar veren hain yapı köşe bucak her yerden temizleniyor. Tabiri caiz ise Cumhuriyetimiz daha sağlam bir şekilde yeniden inşa ediliyor. Bu dönem halklar arasında barış ve ortak ruhi şekillenmeyi yeniden tesis etmek için de bir fırsattır” diye konuştu.

Emlak Konut tarafından hayata geçirilen kredilendirme sistemi, faiz oranları ve konut fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte İnşaat sektörünün gayrimenkul ayağında yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. 

Tüm bu gelişmelerin sektörü yeni bir döneme sokacağını dile getiren AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredilerine elbette yansıdı. Emlak Konut’un da başlattığı kampanya doğal olarak stoktaki konutların ve yürüyen marka projelerin tercih edilmesi bakımından çarpan etkisi yarattı. Fakat Emlak Konut’un hayata geçirdiği proje 31 Ağustos’ta sona erecek. Oysa halkımız yaşanan hain darbe girişimi sonrası moral ve motivasyonunu yeni yeni toparlıyor. Bu nedenle bu kampanyanın uzatılması büyük önem arz ediyor. Ekonomik göstergeler konut kredisindeki düşüşün Eylül ayında da devam edeceği yönünde. Bu nedenle inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde asıl haraketliliği Eylül ayı itibarı ile hissetmeye başlayacağız” dedi.

Konut stoku artıyor

Konut satış rakamlarına da değinen Muhsin Bayrak “Konutta stok artışı geçen yıl 2014’e göre neredeyse yarı yarıya azaldı ve 126 bine düştü. Ancak konut stoku artmaya devam ediyor ve son üç yıldaki artış 550 bini aştı. TÜİK verilerine göre belediyeler geçen yıl 871 bin daire için inşaat ruhsatı, 724 bin daire için de yapı kullanma izin belgesi düzenledi. Türkiye genelinde geçen yıl gerçekleşen ilk el konut satışı ise 599 bin düzeyinde gerçekleşti. Bir başka ifadeyle, 724 bin adetlik konut arzına karşılık 599 bin adetlik talep yaratıldı ve aradaki farkı oluşturan 126 bin adet konut, stoka eklenmiş oldu” açıklamasını yaptı.

AB Grup projelerinde yüzde 20 indirim

AB Grup Holding çatısı altında bulunan AB İnşaat firması olarak yaptıkları projelere de değinen Bayrak, “AB Yaşam Evleri projemizin ardından Nişantaşı Bayrak Konakları’nı hayata geçirdik. Yaptığımız bu projelerin bitiminin ve stoklarımızı tüketmemizin ardından çok yakın bir zamanda İkitelli’de yer alan Bayrak Tower projesine başlayacağız. Diğer projelerimizde olduğu gibi burada da yoğun bir talep ile karşılaşacağımızı düşünüyoruz. Hali hazırda satışta olan tüm projelerimizde metre kare fiyatlarında yüzde 20 indirim ve iki ay süre ile yüzde 0.70 faiz imkanı sunuyoruz.  Umarım tüm sektörde bu hareketlilik yaşanır ve ülke ekonomimize can veren damarlardan olan gayrimenkul sektörü ülkemize katkı sağlamaya devam eder. Biz de inşaat sektöründeki firmalar olarak kendi karlarımızı düşürüp sektöre hareketlilik kazandırmalıyız” şeklinde konuştu.

“Ülkemizi bölmek istediler ama biz daha da bütünleştik”

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ile ilgili de yorumda bulunan Muhsin Bayrak, “Ülkemiz ve asil milletimiz asla onaylanmayacak bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Aziz milletimizin kendi iradesiyle seçtiği meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmayı kabul edeceğini düşünmek, vatana ihanet edenlerin içine düştüğü en büyük tarihsel yanılgıydı” diye konuştu.

Devletimizi telafisi mümkün olmayan felaketlere sürükleyeceği aşikar olan bu girişim, devletimizi yönetenlerin dirayetli duruşu, milletimizin direnci ve güvenlik güçlerimizin sarsılmaz gücüyle boşa çıkartıldığını ifade eden Bayrak, “Bu sayede demokrasiden vazgeçmeyenler galip geldi. Batısı, doğusu, kuzeyi, güneyi ve hatta güneydoğusu ile milletimizin, devletimizin bütünlüğüne yönelik darbe kalkışmasına verdiği tepki; demokrasimiz adına eşi benzeri olmayan ve yarınlara umutla bakmamızı sağlayan büyük bir kazanımdır” dedi

“Canını ortaya koyarak darbe girişimini engelleyen başta rahmetli Erol Olçok ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ilk şehit düşen şirket çalışanımız Burhan Öner olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diyen Bayrak, “En büyük temennimiz yaşadığımız olağanüstü koşulların bir an önce normale dönmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti ile 7 Ağustos’ta Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi velhasıl tüm etnik kökeni ile milyonlar yani milletimiz Yenikapı’da bir araya geldi ve bu hain kalkışmayı tek yürek lanetledi. Gerek askeri, emniyet, adalet ve diğer devlet kadrolarına sızarak gerekse uluslararası işbirlikçileri ile kurdukları kumpaslarla bugüne kadar ülkemizdeki toplumsal barış ortamına kast eden alçaklar, ülkemizi bölmeye gayret etmişler ama çok şükür milletimiz birbirinin kökenine, siyasi görüşüne bakmadan daha da bütünleşmiştir” dedi.

Yeni bir beyaz sayfa açmak

“Toplumun tüm kesimleriyle tesis edilecek ortak ruhi şekillenme her yönü ile hem sosyal hem de ekonomik anlamda ülkemizi şaha kaldırır” diyen Muhsin Bayrak, “Güneydoğu kökenli bir işadamı olarak, hain darbe girişimi sonrası ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen FETÖ’cülere karşı doğu ve güneydoğu bölgemizdeki halkımızın da bu alçaklara karşı dik duruşuna bizzat tanıklık ettim. Gelinen noktada 40 yıldır bu ülkeye zarar veren hain yapı köşe bucak her yerden temizleniyor. Tabiri caiz ise Cumhuriyetimiz daha sağlam bir şekilde yeniden inşa ediliyor” diye konuştu. 

“Gelecek için cumhuriyetimiz bir beyaz sayfa açıyor. Bu bir fırsattır. Halklar arasında barış ve ortak ruhi şekillenmeyi yeniden tesis etmek için bir fırsattır” diyen Bayrak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan çözüm sürecine FETÖ’nün yaptığı, milleti birbirinden koparmaya yönelik sabotajlar, başlatılan soruşturmalarda gün be gün ortaya çıkıyor. Dolayısı ile bu hainlerden ülkemizi ve milletimizi arındırmışken, yarım kalan çözüm sürecinin, bölge halkı yeniden muhatap alınarak başlatılması ülkemizin yarınlarının yeniden inşasında büyük önem arz ediyor. Unutmamalı ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu “Tek Vatan”, “Tek Bayrak”, “Tek Devlet” ve “Tek Millet” şiarı bugün tüm Türkiye’de yankılanıyor. 79 milyonu bu şiar etrafında buluşturmak için bundan daha iyi bir fırsat doğamazdı. Bu yüzden çözüm sürecinde yeni beyaz bir sayfa açmanın en doğru vakti” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum