FAST para transferi bankalarda başlıyor! 24 saat Jet EFT yapılabilecek, mağduriyet yaşanmayacak

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta tanıttığı jet FAST sayesinde bankalarda 7 gün 24 saat günün her dakikasında anlık olarak para transfer dönemi başlıyor.

FAST para transferi bankalarda başlıyor! 24 saat Jet EFT yapılabilecek, mağduriyet yaşanmayacak
Editör: Hakan A.
14 Kasım 2020 - 19:35 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 19:44
Türkiye'nin dev bankaları, Merkez Bankası'nın FAST sistemine geçiş için geri sayıma başladı. Yeni dönemde Merkez Bankası ile bankalar yeni ve hızlı anlık para transfer sistemi üzerinde harıl harıl çalışmasını sürdürüyor. Milyonlarca kişi FAST sistemini büyük bir merakla beklemeye başladı. Hızlı para aktarımını sağlayacak FAST ile EFT yapma, para transferi ne zaman başlayacak? Yeni dönemin kapılarını aralayacak FAST ile anlık olarak 7/24 para transferi dönemi resmen başlıyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 14 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta lanse ettiği akllı ve hızlı para transfer sistemi FAST için uygulama sürecine geçiyor. Pilot uygulama ile test sürecinin aşılmasıyla birlikte tüm bankalar bu sisteme geçerek gece gündüz farketmeksizin bankadan farklı bankaya anında jet hızıyla para transferi gerçekleştirilebilecek.

Şu sıralar vatandaş FAST para transferi nedir sorusunun yanıtını almak için araştırıyor. FAST hızlı para sistemi sayesinde online olarak tüm bankalar üzerinden, anlık EFT işlemi, para transferi yapılmasına olanak sağlayan Merkez Bankası'nın yeni sistemi olarak tanıtıldı. Bu sistem, son yıllarda artan EFT dolandırıcılarının önüne geçecek, bankalararası hızlı para transferinin önünü 7/24 açmış olacak.

FARKLI BANKALARDA ANLIK EFT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Tüm bankalar bu sistem için hazırlık başlatırken, 7/24 para transferi sayesinde IBAN'ın önmei kalmamış olacak. FAST sistemi ilk olarak pilot bankalarda uygulamaya geçirilecek ve limitli olarak kullanıma sunulacak. Kullanımın başarıları test edilerek kısa süre içerisinde tüm bankalara ve hayatımıza girmiş olacak. FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de vatandaşların kullanımına sunulacak.KOLAS ile FAST katılımcılarının müşterileri, mobil telefon numaraları, e-posta adresleri veya TCKN bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını (IBAN) eşleştirebilecek. Bu sayede gönderici, alıcının bankası, hesap numarası ve ismini giriş yapmaya gerek olmadan ödemesini hızlı ve kolay bir şekilde başlatabilecek. Ayrıca kişiler arasında ve ticari işletmelere karekod ile ödeme yapılması da mümkün olacak.

Kişiler ve işletmeler arasında 7/24, kolay ve hızlı ödeme yapılmasını sağlayacak FAST Sistemi daha az nakit kullanan bir topluma geçişte ve ekonominin dijitalleşmesinde önemli bir işlev görecek.

MESAİ SAATİ KAVRAMI ÇÖP OLACAK

Bankaların mesai saatleri kavramıyla EFT para aktarımında uyguladıkları ertesi güne kalma olayı ile birlikte mesai kavramı ortadan kaldıracak olan FAST sistemi için tüm hazırlıklar sürüyor. FAST ile para transferi başladığında, kısa bilgilerle dilediğiniz bankaya, dilediğiniz hesaba anlık olarak para aktarımı yapılabilecek.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum