FED: Dijital para politikaları için erken

ABD Merkez Bankası FED'den son dakika dijital para açıklaması geldi. FED açıklamasında, "Dijital para politikaları için henüz erken" denildi.

FED: Dijital para politikaları için erken
Editör: Hakan A.
04 Mayıs 2021 - 11:20 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 19:02
Tüm Dünya'da Dijital paralar hızla gelişiyor, ülkeler ise dijital para birimleri ile alakalı olarak kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Son olarak İngiltere tarafından dijital para çalışması için düğmeye basılması ile birlikte ABD Merkez Bankası'ndan çarpıcı bir açıklama geldi. FED açıklamasında "henüz erken" dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in dijital para birimine ilişkin politika konuları üzerinde çalışmanın henüz "erken aşamalarında" olduğunu belirtti.

Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu’nun (National Community Reinvestment Coalition - NCRC) düzenlediği video konferansta, finansal tabana yayılmaya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Powell, ABD’de şu anda banka ile ilgisi olmayan hane sayısının, toplamın yüzde 5.0’ine karşılık gelen 7.0 milyonu bulduğuna dikkat çekti ve dijital para birimlerinin daha geniş bir finansal tabana yayılmayı destekleyecek olsa da, mevcut bankacılık sisteminin de bu haneler için yeterli desteği verecek durumda olduğunu vurguladı.

Holo (HOT) sert düştü! 4 Mayıs HOT coin teknik grafik analiz ve yorum


Powell ayrıca, "bir merkez bankasının dijital para biriminin bankacılık sistemiyle nasıl iletişim" kurabileceğinin önceden belirlenmesi gerektiğini belirterek, bir dijital para biriminin çıkarılıp piyasaya sürülmeden önce, finansal istikrar üzerindeki olası etkilerine ilişkin soruların karşılığının bulunması gerekebileceğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum