Ferit Şahenk bir bir anlattı...

Ferit Şahenk bir bir anlattı...

Ferit Şahenk her şeyi bir bir anlattı. Türkiye'nin dev şirketi Doğuş Grubu hakkında çıkan haberler, yapılandırma, krediler, yatırımlar ve beklentiler...

Ferit Şahenk bir bir anlattı...
Editor: Hakan A.
08 Ağustos 2018 - 08:49 - Güncelleme: 08 Ağustos 2018 - 08:51

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk sessizliğini bozdu. Şirketi hakkında son dönemde yaşananları bir bir anlattı.

Türkiye'nin dev kuruluşları arasında yer alan Doğuş Grubu, son aylarda sıkça basında özellikle satışlar ve yapılandırma ile alakalı olarak haberlere konu oldu. Şirketin patronu Ferit Şahenk bilinmeyen her şeyi anlattı.

Babadan oğula Türkiye'nin en büyük Holdinglerinden biri, Dünya genelinde ticari faaliyetlerde bulunan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şirketi hakkında son dönemde konuşulan konulara değindi.

Borçların yapılandırılması ile alakalı açıklamalarda bulunan Şahenk, "Hassas analizleri yapılarak değerlendirmeler yapıldı. Sonra bankalarımızla da detaya inildi. Biz yeniden yapılandırma yapmıyoruz. Biz ne bir kesinti istiyoruz ne iskonto istiyoruz. Faiz piyasada neyse ona göre oluşmasına bakıyoruz. Kaldı ki, bütün bu söz konusu kredi portföyünün yapısını iki artı dört gibi, altı senelik olarak konuşuyoruz. İki yıl faiz ödemeli, dört yıl ana para artı faiz ödemelidir. Bütün bankalarımız, burada teminatsız olan bankalarımız da vardı, hepsi yüzde 150’ye yakın teminatlanmış da oluyorlar. Babam bana 'Oğlum, sen inandığını göster ki, herkes inansın' derdi. Bu kadar net. Biz bu programa inanıyoruz. Biz kimseye ağırlık olmak istemiyoruz, istediğimiz şey 35 bin çalışan arkadaşımızla yeni oluşan stratejimizle ileriye dönük koşabilmek." dedi.

Bizim için bu bir anlamda bir yeniden vadelendirme diyen Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, "Bankalarımızla şu anda bizim yeniden vadelendirmeye soktuğumuz total kredi portföyümüz, bütün kredi portföyümüzün yüzde 42’sine tekabül ediyor. Dolayısıyla biz tamamını masaya koymuş değiliz. Bu bence çok önemli bir şey. İkinci olarak, bu, yeniden vadelendirmeye tabi tuttuğumuz portföyümüzün yaklaşık üçte ikisinden fazlası açık kredi. Yani hiçbir şekilde teminatlı değil. Ama şimdi bankalarımıza % 150 bir teminat veriyoruz. Dolayısıyla bütün kredi portföyü teminatlı hale geliyor. Bu çok önemli. Buna ilave olarak bizim bankalara sunduğumuz programa sadece biz değil aynı zamanda ana hissedarlar da arkasında olduğu için teminatlarımıza ilave olarak gayrimenkul ipoteği ve şirket rehni teminatları da ilave olarak Şahenk Ailesi imza veriyorlar. Dolayısıyla bu anlamda biz bu programa çok inanıyoruz, bankalarımız bu programa son derece olumlu yaklaşmış durumdalar. Tamamıyla ana hissedarlarımızın da arkasında olduğu elini taşın altına koyduğu bir program. Tahmin ediyorum en kısa zamanda artık bir imza aşamasına geleceğiz. Ve o çerçevede de bir yol haritamızla artık yolumuza bakacağız. Beş şirketimizin altındaki yaklaşık 2.3 milyar euro tutarındaki kredilerimizi yeniden vadelendirmeye tabi tutuyoruz. Ve bunlar için de yaklaşık 3.6 milyar euro tutarında bir teminat havuzu ortaya koyuyoruz. Gerek gayrimenkullerimiz gerek şirket hisseleri, ilave olarak Şahenk Ailesi’nin imzalarını veriyoruz. Bir anlamda vadeyi iki sene ötelemiş oluyoruz." ifadelerini kullandı.

büyütebilme imkanına sahip. Bir de kazandığınız parayı sene sonunda, pek Ergun Bey’in (Ergun Özen) eski işine benzemeyen yanıyla hissedar olarak alabiliyorsunuz. Bu bankalarda biraz daha az oluyor. 

d.REAM’İN SATIŞI DİREKT DOĞUŞ’A GELDİ

Ferit Şahenk: Doğuş Grubu’nun yurt dışındaki bütün yatırım yaptığı işlerin üstünde yapı olarak hep Doğuş Holding vardır. Yani biz d.ream’in %17sine MCP ve Temasek’i 200 milyon dolara finansal ortak olarak aldık. Bu anlamda direkt d.ream üzerinden Doğuş Holding’e gelmiştir. Bizim bir iki tane daha böyle yaptığımız iş var. Onları da zamanı gelince paylaşırız. 

YEME İÇME İŞİNİ EĞLENCE İLE BAĞLADIK

Ferit Şahenk: Bu iş 1 milyar dolar olur mu olmaz mı diye tartışıyorduk. Biraz geçti. Geçecek. Ama tabi orada biz bu sektörde bir portföy yatırımcısı olarak kendimizi görüyorduk. Bunun içine tabii bizim kendi ürettiğimiz hem eğitimiyle hem konseptiyle bu formasyona girince olay çok daha hızlı gelişmeye başladı. O anlamda beklediğimizin üstünde oluştu. İlk başta bir iki sene kendi içimizi organize etmek için maliyetler oluşturduk. Bunun bazen tam olmasa da değişik dedikodularını da duyduk ama şu anda geldiğimiz seviyede artık grubun gittiği noktada yeme içme (food&baverage) işi entertainmentla (eğlence) beraber öyle bir yola doğru gidiyor.

BU YAZ RESTORANLARIMIZ YÜZDE 40-50 BÜYÜDÜ

Ferit Şahenk: Mesela dört gün evvel Dubaimall’da Günaydın’ın köfte-döner konseptini açtık. Üç günde dünyadaki 40 Günaydın içinde ikinci sıraya oturdu. Tabi bazı yerlerdeki ekonomik ölçekler de çok geniş. Genel olarak da bu yaz restoranlarımızda yüzde 40-50’ye yakın bir artışımız var.

TASARRUF YAPARIZ AMA GÖBEKLİTEPE DURMAZ 

Ferit Şahenk: Sosyal sorumluluk faaliyetlerimize baktığımızda ise anlaşma yaptığımız bankalarımıza karşı, onların mudilerine karşı sorumluluğumuzu göstermemiz lazım. Tasarrufumuzu yapmamız lazım. Grup yine hak ettiği şekilde bir yere gelmeye başladığında yaptığımız anlaşmayla yine bu sosyal sorumluluk projelerini devam ettiririz. Çünkü memleketimizin problemlerine grup olarak çözülmesinde katkıda bulunabilmek, memleketimizin daha iyi tanıtılabilmesi için bu şart. Ben gurur duyuyorum. İnşallah sizlerle Göbeklitepe’ye de gideriz. Böyle güzelliklere imza atabilmek, Türkiye’nin dünyanın tarihini değiştiren böyle projelerinde yer alabilmek güzel bir şey. Ama şu anda artık zaman bizim gerçeklerimizde tasarruf yapma zamanıdır. Durdurmayacağımız bir Göbeklitepe vardır, bir iki başka projemiz vardır ama öbür projelerden bir iki sene affınızı rica edebiiriz.

GALATAPORT EN GEÇ 2020’DE BİTECEK 

Ferit Şahenk: Galataport inşallah hep beraber en geç 2020’nin Şubat’ı Mart’ı gibi tamamlanacak. Bir de dikkatinizi çekerim Galataport gibi bir projenin ödenmesi, kredilenmesinin yapıldığı zamanlara bakarsanız bu bizim biraz sorumluluğumuzu ve Türkiye’ye inancımızı da gösterir. Burada bir öz değerlilik vardı. Peninsula Grubu dünyanın en lüks ve en özel eski otel gruplarından bir tanesidir. İlk defa gayrimenkule ve araziye eş ortak olarak bu projeyi yapıyorlar. Bu aslında böyle bir grubun da Türkiye’ye gösterdiği çok büyük güvendir. Şahsen başkanları bilfiil uğraşıyor. Yüzde 50-50 ortağız. Peninsula Grubu yaklaşık 225 milyon euro koyuyor.

MARKALARIMIZIN DEĞERİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ

Nafiz Karadere: Biz grup olarak markalarımızın değerini en iyi şekilde biliyoruz. Size öncelikle bunu söyleyeyim. Babylon 2019 yılında 20’nci yılını kutluyor olacak. Yine çok çok değerli bir markamız. Babylon’daki çalışmalarımız devam ediyor. Cappadox’un da inşallah beşinci yılı olacak önümüzdeki yıl. Babylon şu anda biliyorsunuz sadece Bomontiada’mızın içinde var. Bomontiada konseptini İzmir’e de taşıyoruz. Babylon da yine İzmir’deki bu Bomontiada projesinin içerisinde yer alıyor alacak. İstanbul dışında İzmir’de de faaliyetlerine devam ediyor olacak.