FETÖ'yü anımsatan İstanbul sokak isimleri değiştirildi

15 Temmuz Hain darbe girişimi ile çok ülkeyi ele geçirmek isteyen FETÖ terör örgütünü andıran İstanbul'da ki çok sayıda sokak ve cadde isimleri bir bir tespit edilerek yeni isimlerle değiştirildi.

FETÖ'yü anımsatan İstanbul sokak isimleri değiştirildi
Editor: Hakan A.
14 Ekim 2018 - 07:29

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni bir kararla FETÖ'yü andıran tüm cadde ve sokak isimlerini değiştirdi. Konuyla ilgili İBB Meclisi oy çokluğu ile İstanbul'un çok sayıda cadde ve sokaklarında isimlşeri değiştirdi.

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 14 Ekim 2018 - İstanbul


Türkiye'de 40 yıl boyunca haince, sinsice yapılanan ve 2016'da 15 Temmuz Darbe girişimi ile ülkenin her dilimini ele geçirmeye kalkışan terör örgütü FETÖ'nün tüm izleri silinmeye devam ediliyor. İstanbul'da çok sayıda cadde ve sokak isimleri için İBB meclisi karar verdi.İstanbul genelinde 90 cadde ve sokak ismi, FETÖ'yü andırdığı gerekçesiyle değiştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, çeşitli ilçelerdeki FETÖ terör örgütünü çağrıştıran 90 cadde ve sokak isminin değiştirilmesini kararlaştırdı. Ekim ayı toplantılarının son birleşiminde görüşülen raporda; zaman, hizmet, himmet, ışık, samanyolu, dumanlı v.b. isimleri taşıyan cadde ve sokakların isminin değiştirilmesi, meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

EREN BÜLBÜL’ÜN ADI BAHÇELİEVLER’DE YAŞAYACAK 

2017'de Trabzon’un Maçka ilçesinde ihbar ettiği PKK’lı teröristlerin açtığı ateşle şehit düşen 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün adının, Bahçelievler Zafer Mahallesi'ndeki Samanyolu Sokağı'na verilmesi onaylandı.

“ZEYTİN DALI HAREKATI” DÖRT İLÇEDE SOKAK ADI OLDU

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin’deki terör odaklarına yönelik Ocak 2018’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın ismi de Beylikdüzü, Küçükçekmece, Maltepe ve Sarıyer’deki 4 ayrı sokağa verildi.

5 İLÇEDE ŞEHİT İSİMLERİ YAŞAYACAK

Avcılar, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Kartal ve Güngören’deki 5 ayrı sokağa çeşitli operasyonlarda şehit askerlerin isimleri verildi.

BEYLİKDÜZÜ’NE “KUDÜS SOKAĞI”

Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi’ndeki Zaman Sokağı’nın ismi, Türk ve İslam tarihinde çok önemli yeri olan Kudüs şehrinin ismiyle değiştirildi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU VE SİNAN ŞAMİL SAM BEYLİKDÜZÜ’NDE YAŞAYACAK

Beylikdüzü Sahil Mahallesi'ndeki Samanyolu Caddesi’ne Kasım 2017’de hayata veda eden “Cep Herkülü” lakaplı ünlü haltercimizin adı verilerek, Naim Süleymanoğlu Caddesi oldu.

Karaciğer yetmezliği nedeniyle 2015 yılında hayatını kaybeden “Boğazın Boğası” lakaplı Türk boksunun efsane ismi Sinan Şamil Sam’ın adı da Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi'nde Işık Sokağı'na konuldu.

ŞİŞLİ’DEKİ SOKAKLARA HIRANT DİNK VE UĞUR MUMCU’NUN İSMİ VERİLDİ

Şişli Gülbahar Mahallesi'ndeki Işık Sokağı'nın yeni adı, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu oldu. Şişli Meşrutiyet Mahallesi'ndeki Samanyolu Sokağı'na da uğradığı suikast sonucu 2007 yılında yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink'in adı verildi.

ZAMAN, IŞIK, DUMANLI YERİNE ŞAİR VE SANATÇI İSİMLERİ VERİLDİ

Kadıköy Dumlupınar Mahallesi'ndeki Zaman Sokağı’na da şair Melih Cevdet Anday’ın adı konuldu. Bakırköy Şenlikköy'deki Işık Sokağı’na ise ünlü yazar Yaşar Kemal’in adı verildi. 2013 yılında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Tuncel Kurtiz'in adı ise, Maltepe Zümrütevler Mahallesi'ndeki Dumanlı Sokağı'nda yaşayacak.

MÜNİR ÖZKÜL’UN ADI BEYOĞLU VE ÜSKÜDAR’DA YAŞAYACAK

Beyoğlu Kılıçalipaşa Mahallesi'nde bulunan Samanyolu Sokağı'na ise, Türk sinemasına damga vurmuş sanatçı Münir Özkul'un adı verildi. Özkul'un adı Üsküdar Kandilli Mahallesi'ndeki Işık Sokağı'nda da yaşayacak.

İşte cadde ve sokak ismi değiştirilen yerlerin tam listesi

FETÖ'yü anımsatan İstanbul sokak isimleri değiştirildi işte o isimler ve değiştirilen liste
fetöden değiştirilen istanbul cadde ve sokakları