Fikirtepe neden bitmiyor, neden gündemden hiç düşmüyor?

Fikentder Dernek Başkanı Yasin Bektaş’ın Fikirtepe Sorunları ve Fikirtepe'nin Son Durum Raporunu açıkladığı halk toplantısında uzmanlar ve halk bir araya geldi ve Fikirtepe'nin gerçekleri masaya yatırıldı.

Fikirtepe neden bitmiyor, neden gündemden hiç düşmüyor?
Editör: Hakan A.
31 Temmuz 2017 - 07:19

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak bilinen Kadıköy Fikirtepe'de yaşananlar tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Beklenen büyük Halk Toplantısı gerçekleştirilirken, bölgenin gerçek sorunları bir rapor halinde kamuoyuna sunuldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Temmuz 2017 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve kadıköy Belediyesi'nin kontrolünde olan Kadıköy Fikirtepe'de dönüşüm sorunları ilk kez bu kadar kapsamlı tartışıldı ve tüm sorunlar vatandaşın gözleri önüne serildi. 

Fikirtepe ve Kentsel Dönüşüm Derneği (FİKENTDER) Başkanı Yasin Bektaş'ın çabalarıyla daha önceden de düzenlenen bilgilendirme toplantılarının beşincisini "Fikirtepe’de Hukuki ve Mimari bilgilendirme toplantısı" adı altında geçtiğimiz günlerde geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Bölgede bir ilk yaşanırken, Fikirtepe Dernekleri ve Muhtarlar bir arada sorunlara çözüm aradı. Toplantı çerçevesinde hukuki ve mimari olarak neler yapılmalı, yapılabilirliğine bakılmaya ve şerefiyelendirmenin önemine değinilerek, şerefiyelendirme yöntemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

İşte yayımlanan o rapor;

Sermaye yetersizliği, Kiptaş faktörü ve ticari adaletsizlik?

Fikirtepe’de maddi yetersizlikten dolayı iflas ertelemeye dönen bazı firmaların Kiptaş ile yaptıkları kar payı ortaklık - devir anlaşmaları sonrası, Fikirtepe’de firmalar arası adaletsizliklerin oluşmasına sebebiyet verilmektedir. Burada taşın altına elini koyarak zorda kalan firmalar haricinde, maddi yetersizlikleri belgelenmiş ve keyfe keder her hangi bir masraf yapmadan Kiptaş ile ada pazarlama girişiminde bulunarak devletle ortak oldum naraları atan sahte kabadayı firmaları maalesef kamuoyunun vicdanını kanatmaktadır. Burada ki adaletsiz, keyfi ve firma ayrımı yapılarak onanan ortaklıkların etkisi maalesef satışlara da yansımakta ve dolaylı olarak Kiptaşla anlaşamamış firma ve hak sahibi tüm Fikirtepelililerin mağduriyetine sebebiyet vermektedir.!

Fikirtepe’de biten, bitecek ve yaşam başlayan projeler hangileridir?

Aradan geçen 7 yıl sonrası bugün itibarı ile Fikirtepe’de toplam 61 yapı adası içerisinden 30 tanesinde hala imza süreci bitmemiş veya mahkemeliktir. Bu adalarda her hangi bir icraat başlamamıştır ve sorunlu olarak çözümü beklemektedir. 

Sözleşmeler 7 yıl, Protokoller 8 ay önce imzalandı. Olası Büyük Marmara depremine rağmen, KİPTAŞ hala neyi bekliyor?

Daha evvelden çantacılardan yakınan çoğunluk adaların ekseriyeti artık İlbank - Kiptaş’ın kontrolünde ve bu adalarda aynı anda projelerin başlaması için imzalanan protokolün üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen, vatandaşlar nedense hala İstanbul Büyükşehir iştiraki olan Kiptaş’ın iş başı yapmasını beklemektedir.!

Fikirtepe’de teslimi yapılıp yaşam başlayan 4 proje adası;

İcraate başlamamış adalar haricinde, Fikirtepe’de kentsel dönüşümün 7. yılı sonunda 4 proje adasında teslimler yapılmış ve az da olsa yaşam hareketleri görülmektedir. Buralarda ikinci el satışlar ve kiralamalar da başlamıştır.. 

Bu projeler; Baysaş İstanbul 216, Emay Kent plus ve Teknik Yapı’nın Concord İstanbul projelerinin birinci etaplarıdır. Bir diğer ada projesi olan Brooklyn Park’ta teslimler yapılmış ancak yaşam kısa süre sonra başlamak suretiyle beklemektedir. 

Fikirtepe’de teslimi yapılacak ve yaşam başlayacak olan 5 proje adası;

Yaşam başlayan 4 ada projesi haricinde bu yıl sonunda teslim edilmesini beklediğimiz proje sayısı, ticari proje adası Business ile beraber toplam 5 adettir. Bunlar ise Nuhoğlu İnşaat’ın ilk etabı, Usta İnşaat’ın 1071 Kadıköy Projesi, Erkan İnşaat’ın Pırlanta Göztepe projesi ve SVR firmasının Business projesinin birinci etabı ile Ekşioğlu İnşaat Projesi diyebiliriz. 

Tüm bunların haricinde önümüzdeki sene ortalarına doğru teslim edilmesini beklediğimiz 8 firma ve proje adaları ise sırasıyla şöyle;

Nuhoğlu ikinci etap, Teknik Yapı Concord ikinci Etap, Baysaş İstanbul 216 İkinci Etap, Mandarins birinci Etap, Fortis – Sinanlı projesi, Emay Kent Plus’ın İkinci Etabı, Şua İnşaat’ın Fikirtepe projesi haricinde Kiptaş’ın kendisine yakışır bir şekilde vakit kaybetmeden iş başı yaparak, çalışması durumunda Anka Yapı ile ortaklık – devir anlaşması yaptığı ilk Projesi olan Evim Kadıköy birinci Etabını da ekleyebiliriz.  Yukarıda yazılı ve önümüzdeki yılın ortalarında teslim edilmeleri beklenen proje sayısı da bu şekilde toplam da 8 adeti bulmaktadır.

Proje başlanılan ve devam eden 12 diğer firma ve proje adaları ise;

Haldız İnşaat’ın Transform Projesi ve Başaran İnşaat Mandıra Caddesindeki Mina Towers birinci etaplarında kaba İnşaat devam ediyor, Teknik Yapı Uplife Kadıköy hafriyat aşamasında, Mist İnşaat’ın Optimist projesi hafriyat, Pana Yapı’nın Brooklyn Life  projesi su basmanı , Pana Yapı’nın  Broklyn Dream ve Pana - Katarlı ortak girişim proje adası olan Brooklyn City projeleri de hafriyat alma aşamasında.  Barsan – Denge Yapı ile SVR Business ikinci etap proje adalarında ise fore kazıklama ve hafriyat aşamaları devam ederken Keleşoğlu proje adasında boşaltım ve yıkım gerçekleştirilmesine rağmen, mevcutta bu ada da somut her hangi bir çalışma gözle görülmemektedir. 
Tüm Bunların haricinde 3.60 emsal iken 4 emsale dönen Palmadoro May – Katarlı ortak girişim adasında yıkım işlemleri hızla devam ederken, yine 3.60 emsal iken 4 emsale dönen Ceylan İnşaat’ın yeniyıl proje adasında da ağır aksak da olsa da temelden kat çıkma aşamasında devam etmektedir.

Fikirtepe’de Proje faaliyeti olmayan mahkeme ve imza bahanesiyle bekleyen 30 proje adası ise şöyle;

Vartaş – Kiptaş birinci ve ikinci etabı, Anka – Kiptaş İkinci etabı (Büyükada), Sevgili – Platin – Kiptaş proje adası, Ceylan – Kiptaş Proje adası, Emin evim – Keleşoğlu Proje adası, Sunja – Tepe – Sera proje adası, Taş Yapı Bülbüller ve Sanayi Proje adaları ( Taşyapı Sanayi de bulunan ve imzaları yüzde 95 olan proje adasındaki malikleri boşaltmasına rağmen 4 yıldır kiraları ödemeyerek vatandaşların ciddi ekonomik mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır). SVR- Pana 48 numaralı proje adası, CC Yapı – Şua ortaklığı olan proje adası, Ortadoğu – Erol İnşaat proje adası, Başaran Mandıra Caddesi İkinci Etap, Başaran – Babacan Metrobüs Adası, Babacan Mandıra Caddesi Proje adası, Panaroma Proje adası, Palmadoro May İkinci etap Proje adası, Sinpaş – Avis, Yazıcı inşaatların imza aldığı karışık proje adası, Sefa – Koyuncuoğlu ikinci etap proje adası, Mandarins ikinci ve üçüncü etap proje adaları, Güral İnşaat proje adası, Dumankaya birinci ve ikinci etap Proje adaları (Fetö terör örgütünden dolayı Kayyum atandı ve hiçbir icraat olmadan bir senedir beklemekte), Mutlu İnşaat Sanayi proje adası,  Pana Sanayi Metro Adası, Pana – Emiroğlu Mandıra Caddesi Proje adası ve son olarak Eğitim Mahallesindeki Teknik Yapı 4. Etap proje adası ile Yine Teknik Yapı’nın Hızırbey Caddesindeki 5. Etap Proje Adası, Başarır inşaat proje adası ve Eko Grup proje adası haricinde henüz imza atılmamış 3.60 - 4  emsallik bir adet proje adası hala her hangi bir faaliyet olmadan beklemektedir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum