Fitch işi kredi notu güncellemesi

Fitch, Türkiye için yeni kredi notu açıklamasında bulundu. Peki Fitch beklendiği üzere Türkiye için hangi notu uygun gördü?

Fitch işi kredi notu güncellemesi
Editör: Hakan A.
22 Ağustos 2020 - 08:47
Türkiye'de doğalgaz keşfi müjdesi gündemde yer alırken, bir anda Fitch sahne aldı. Not açıklaması beklenmeyen Fitch üzerine düşeni sahneledi. Uzun yıllardır not paylaşımında bulunan Fitch, her zaman olduğu gibi kendinden bekleneni yapmaya devam ediyor. Türkiye için yeni kredi notu açıklamasında bulunan Fitch, bakın hangi kredi notunu uygun gördü?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 22 Ağustos 2020 - İstanbul


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, Türkiye için yeni kredi notu değerlendirmesini açıkladı. 

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BB- olarak açıkladı görünümünü ise durağa ndan negatife revize etti. Görünüm ve notta değişiklik beklenmiyordu.


Fitch açıklamasında,  siyasi baskılar, Merkez Bankası'nın sınırlı bağımsızlığı ve olaylara yavaş yanıt verme geçmişi, politikanın yeterince sıkılaşmaması riskini artırarak, daha fazla dış dengesizliklere, piyasa istikrarsızlığına ve daha düzensiz bir duruma neden olmakta denilerek Mart ayından bu yana net sermaye çıkışları ve kötüleşen dış ticaret açığıyla birlikte ABD doları karşısında yüzde 16 değer kaybeden lirayı savunmak için büyük kur müdahaleleri yaşandığı ifade eidldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum