Fitch Ratings bu kez şaşırttı

Her fırsatta Türkiye ekonomisine rakamlar ve verdiği notlarla saldırı yapan Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings bu kez olumlu değerlendirmesiyle şaşırttı. Fitch Ratings direktöründen çarpıcı Türkiye açıklaması geldi.

Fitch Ratings bu kez şaşırttı
Editör: Hakan A.
05 Kasım 2019 - 15:23

Türkiye'nin ekonomisine saldırıda önemli rol oynayan derecelendirme kuruluşları arasında bulunan Fitch Ratings bu kez şaşırttı. Geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile Türkiye'nin notunu yükseltmeye başlayan Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için olumlu bir tablo çizmeye başladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 5 Kasım 2019 - İstanbul


Yıllardır bulduğu her fırsatta ekonomiyi baltalamak için elinden geleni yapan, olumlu hiç bir olayı görmeyen Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Fitch Ratings Direktörlerinden Douglas Winslow, Türkiye’nin ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. Konuyla alakalı resmi açıklamada bulunan Winslow, Türkiye ekonomisine ilişkin, "Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirmemiz, Türk ekonomisinde istikrara dair ilerlemenin, yeniden dengelenmenin ve geçen temmuz ayındaki değerlendirmemizden bu yana aşağı yönlü risklerdeki azalışın bir yansıması. Bankaların ve şirketlerin dışsal pozisyonu kısmen daha istikrarlı. Döviz rezervleri ılımlı seviyede arttı, enflasyon düştü ve Türk lirası beklenin üzerinde faiz indirimlerine rağmen değerini korudu. Buna ABD’nin Suriye’ye ilişkin yaptırımları iptal ettiğini açıklaması ve daha olumlu küresel finansman koşulları da yardımcı oldu. Reyting görünümleri 1-2 yıllık dönem içerisinde notun değişim olasılığına ilişkin istikamete işaret ediyor. Durağan görümüm, gelecek değerlendirmemizde reytingin değişmesinin yüksek olasılık olmadığına işaret ediyor. Öte yandan dışsal kırılganlıkların daha da azalması, düşük enflasyon kombinasyonu, parasal politika kredibilitesinin artması, makro ekonomik istikrar geçmişi, pozitif not eyleminde potansiyel itici unsurlar arasında yer alıyor." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum