Fitch, Türkiye notunu güncelledi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin not görünümünü güncelledi. Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BB-, görünümü ise durağan olarak açıklarken, 2020 yılı büyüme oranını yükseltti.

Fitch, Türkiye notunu güncelledi
Editör: Hakan A.
22 Şubat 2020 - 08:54

Kredi notlarıyla her zaman tartışılan Fitch, Türkiye'nin kredi notu ve büyüme rakamlarını güncelledi. 2020 yılı Fitch kredi notu kapsamında Türkiye için yeni güncelleme yapıldı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 22 Şubat 2020 - İstanbul


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığı vurgusunda bulunurken, enflasyonun 2019 yılı başında gördüğü yüzde 20 seviyelerinden düştüğü, cari açığın gelişme gösterdiği ve dış risklerin hala yüksek seviyelerde olmasına rağmen azaldığının altı çizildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notu BB-, görünümü ise durağan olarak teyit edildi. Fitch diğer taraftan, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.1'den yüzde 3.9 'a yükseltti.Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 4 büyümesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, ülkenin yüksek dış finansman gereksiniminin bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiği savunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum