Flaş Gelişme: 81 ile gönderildi! AVM ve Lokantalar dışında tüm mekanlar için kapatma kararı!

Koronavirüs önlemleri kapsamında flaş kararla lokanta ve AVM'ler dışında tüm mekanlar için bugün itibariyle geçerli kapatma kararı alındı! Türkiye genelinde 81 ile gönderilen genelge hangi mekanlar kapatılacak, nereler açık kalacak?

Flaş Gelişme: 81 ile gönderildi! AVM ve Lokantalar dışında tüm mekanlar için kapatma kararı!
Editör: Hakan A.
16 Mart 2020 - 19:09 - Güncelleme: 16 Mart 2020 - 19:12
Koronavirüs tedbirlerine bir yenisi daha eklenerek virüs salgını konusunda hassas davranılması istendi. Türkiye genelinde bu geceden itibaren tüm mekanlar kapatılacak! Koronavirüs salgınının önüne geçmek için hükümet son dakika kararla kafeler, kahvehaneler ve düğün salonların kapatılmasına karar verdi.

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 16 Mart 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti devleti Covid-19 koronavirüs salgını kapsamında ülke genelinde karantina önlemlerini arttırmayı sürdürüyor. Gün boyunca pek çok önlem alınırken, son olarak kafe, düğün salonları ve kahvehaneler için kapatma kararı alındı.

Koronavirüs Covid-19 dünyada yayılma hızı nedeniyle çeşitli önlemler almayı başaran ülkelerde yayılma hızı azalırken, Türkiye genelinde hızla alınan tedbirler sayesinde virüs salgını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Her türlü önlemi almaktan çekinmeyen hükümet, son olarak AVM ve Lokantalar dışında tüm mekanların kapatılmasına karar verdi. Kapatma kararı bu gece itinbariyle başlatılacak. Bu çerçevede ülke genelinde kahvehaneler, kafeler ve düğün salonları kapatılacak!


Flaş Gelişme: 81 ile gönderildi! AVM ve Lokantalar dışında tüm mekanlar için kapatma kararı!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge göre;

Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Coronavirüs konulu ek bir genelge daha  gönderdi.
 


Genelge ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 24:00 itibariyle durdurulacak.
 
Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla önlemler alınmaya devam ediyor.
Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle durdurulacak.  

 
STK’ların Genel Kurulları, Eğitimleri ve Toplantıları Ertelenecek

 
Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenecek.
Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle durdurulacak.
 


Bakanlığımız söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum