"Galatasaray Adası" için Kulüp'den ve İBB'den son dakika açıklaması

Bugün pazar tatil günü olmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Zabıta ekipleri özel bir operasyonla Galatasaray Adası'nda planlı yıkım işini yaparken, konuya ilişkin Galatasaray Spor Kulübü ve İBB'den peş peşe son dakika açıklamaları geldi.

"Galatasaray Adası" için Kulüp'den ve İBB'den son dakika açıklaması
Editör: Hakan A.
28 Mayıs 2017 - 12:52

Bu sabah Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından düzenlenen yıkım operasyonu sonrasında Galatasaray Aadası'ndaki tüm imara aykırı yerler yerle bir edildi. İBB'den Galatasaray Adası'nın yıkılımasına ilişkin resmi açıklama yapıldı. Galatasaray Sopor Kulübü'de son dakika açıklamasında bulundu. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Mayıs 2017 - İstanbul

 Galatasaray'ın mülkiyetinde, bir firmanın işletmesinde bulunan Galatasaray Adası'nın imara aykırı kaçak yapılan yerlerinin yıkılması sonrasında gözler açıklamalara çevrildi. Konuya ilişkin ilk resmi açıklama ise İstanbul Büyükşheri Belediyesi (İBB) tarafında yapıldı.

Bu sabah yapılan yıkım sonrasında iBB tarafından yapılan açıklamada, "İBB ZABITA ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri Kuruçeşme de Bulunan Galatasaray adasındaki imara aykırı yapıları yıktı.

İBB Başkanlığı Encümenince yıkım kararı verilmiş, söz konusu karara ilgililerince mahkeme yoluyla itiraz edilmiştir. Sırası ile istanbul 4. İdare mahkemesi, Danıştay 14. Dairesi ve en son tekrar Danıştay 14. Dairesinin 21.02.2017 tarihli kararı ile Encümen Kararı onanmış olup gerekli tebligatlar yapılmıştır. Zabıt ekipleri sabah saatlerinde yıkım çalışmalarına başladı." ifadeleyile yıkıma ilişkin kamuoyunu bilgilendirici açıklamada bulundu.

Galatasaray Kulübü'den ilk resmi açıklama geldi.

"Galatasaray Adası hakkında, müstecir tarafından kanuna aykırı olarak yapılan eklemeler nedeniyle 21 Mart 2012 tarih ve 641-524 sayı ile alınmış yıkım kararına karşı kulübümüz mülk sahibi olarak dava açmıştı. Söz konusu dava kapsamında, 26 Eylül 2012'de keşif yapıldı. 28 Şubat 2014 tarihinde karar kulübümüzün aleyhine çıktı. O tarihte temyiz yoluna gidildi. 8 Ekim 2015 tarihinde karar onandı. Karar düzeltme yönündeki 10 Şubat 2016 tarihli başvurumuz da 21 Şubat 2017'de reddedilince yıkım kararı kesinleşmiş oldu. Büyükşehir'e bağlı ekipler, 28 Mayıs 2017 günü, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak Ada'da yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir.

Bu noktadan sonra, yıllardır Ada'da işgalci konumunda olan kiracının burayı kullanması mümkün değildir. Ada en kısa sürede, Galatasaray Adası ile ilgili olarak yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da alınan karar gereğince ve kanuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek Türk sporuna ve üyelerimize hizmet vermeye devam edecektir.

Galatasaray Spor Kulübü" denildi.

galatasaray adası

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum