Garanti BBVA'nin yeni kredi notu belli oldu

JCR Eurasia Rating, Garanti BBVA'nın yeni kredi notunu yükseltti.

Garanti BBVA'nin yeni kredi notu belli oldu
Editör: Hakan A.
11 Aralık 2020 - 14:40
Türkiye'nin dev bankalarının kredi dereceledirme notları açıklanmaya devam ediyor. Bu kapsamda JCR Eurasia Rating, Garanti BBVA'nın yeni kredi notunu açıkladı.
 
Ekonomi Haberleri  - 11 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'nin dev bankalarından biri olan Garanti BBVA'nın kredi notu yükseltildi. Garanti Bankası yeni kredi notlarını KAP üzerinden duyurdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Garanti Bankası tarafındna yapılan yazılı açıklamda, kredi derecelendirme kuruluşu tarafından verilen notlara dair değerler belirtildi.

KAP'a yapılan açıklamada, 'Bankamız ile Sermaye Piyasası Kurulu ("SPK") Kurumsal Yönetim İlkelerine uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan JCR Eurasia Rating (JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.) arasında 14.07.2020 tarihinde akdedilen 1 yıl süreli sözleşmeye istinaden, JCR Eurasia Rating tarafından 2020 yılı için yapılan çalışma sonucunda, Bankamızın SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum notu 9,73'ten 9,77'ye (10 üzerinden) yükseltildi, görünümü ise Stabil olarak belirlendi. 

Kurumsal yönetim derecelendirme notumuzun, SPK'nın konuya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde ağırlıklandırılmış dört ana başlığının önceki dönemle karşılaştırmalı olarak aldığı uyum notları aşağıdaki gibidir. 2020 yılındaki iki ana bölümündeki not artışları Banka'nın genel uyum notunu da yükseltmiştir.' ifadelerine yer verildi. 

garanti bbva kredi notu
                                                                         
ANA  BÖLÜMLER     AĞIRLIK

Pay Sahipleri   %25   9,67   9,67
Kamuyu Aydınlatma ve  Şeffaflık  %25   9,67   9,76
Menfaat Sahipleri %15    9,86    9,86
Yönetim Kurulu %35    9,76      9,81
Genel Uyum Notu 9,73      9,77

 Banka, Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunun "7" Eşik Puanı'nın üzerinde olması nedeniyle, Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamında kalmaya devam edecektir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum