Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS)...

Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) faaliyete geçti

Gayrimenkul sektörü için önemli bir gelişme yaşanıyor. MÜSİAD, dünyanın en ileri Gayrimenkul Kıymetler Borsasını (GABORAS) hayata geçirdi. Peki Gayrimenkul Kıymetler Borsası nedir, ne iş yapar, kimlere faydası olur?

Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) faaliyete geçti
Editor: Hakan A.
19 Ekim 2018 - 15:06
Reklam

Türkiye'de gayrimenkul sektörüne farklı bir soluk getirecek yeni bir oluşum daha ortaya çıktı. MÜSİAD imzalı yeni oluşum  sayesinde 7/24 gayrimenkul alım satımı elektronik ortamda yapılabilecek.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Ekim 2018 - İstanbul


MÜSİAD tarafından hayata geçirilen Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) Türkiye genelinde faaliyetlerine başladı. Üniversiteler çatısı altında oluşmuş, özel sektör ve binlerce çalışanlı yüksek teknoloji deneyimi olan Teknoparklarını bu oluşuma katarak kurumsal yapılanmayı “Sivil Toplum, Özel Sektör ve Üniversite “ ortaklığı ile hayata geçirilen GABORAS üzerinden işlem yapılmaya başlandı.

Nedir bu GABORAS?

Gayrimenkul Kıymetler Borsası, GÜVENLİ ALIM SATIM KİRALAMA PLATFORMU’NU çoklu dilli ve ihracat kabiliyetinin yükseltilmesi hedefi ile 78 ülke, 208 noktadaki yapılanmasını seferber etmek amacıyla kuruldu. Yüksek teknolojik altyapısı, big-data hakimiyeti ve işleme alt yapı gücü ile tüm iş ve işlemleri tek bir platformda toplanmış dünyanın en ileri Gayrimenkul Kıymetler Borsası olarak faaliyet gösterecek.

GABORAS ile neler yapılacak?

Varlık Yönetimi; Tapularınızı veya Tapu Üzerinde tesis edilmiş hakları(ipotek, teminat vb) varlık olarak niteler ve kabul eder. Bu durumda Tüm varlıklarınızı kolayca tek bir sistem üzerinden izleyebilir ve yönetebilirsiniz

Varlık Takip Sistemi; Big-Data üzerinden statik ve dinamik veri akışlarıyla çalışan Taşınmaz Varlık Sistemi’ne; ilgilileri tarafından tanıtılan ve kaydı yapılmış varlıklar hakkında 7/24 bilgi alınabilmektedir. İsteyen varlık sahipleri, varlıkları ile ilgili konu başlıklarından gerekli ve yeterli bilgiye çoklu dil desteğiyle erişebilirler.

Güvenli İşlem Platformu; Oluşturulacak Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nda, GABORAS üzerinden tüm gayrimenkul iş ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Satın alma, satma, kiralama, kiraya verme, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon ve hisselendirme vb.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, "GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin yeniden yapılacağını dile getiren Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir adım. Teknolojik altyapıyı, teknopark-üniversite olanaklarını ve uzmanlık katkılarını faaliyete geçecek  düzeyde hazır hale getirdi. Süreç içerisinde uzman kurum ve kuruluşlardan da  destek alan MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle de paylaştı. Sermaye  piyasalarında büyüme ve derinleşme ve sektörde yatırım için oluşturduğumuz liyakat esaslı güven ortamı başta  İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır." ifadelerini kullandı.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje kapsamında, tapular, tapulu-tapusuz taşınmaz değerler, üzerlerinde tesis edilmiş haklar (irtifak, ipotek, teminat, intifa, kira ve benzeri) varlık olarak nitelenebilecek, kabul edilebilecek, bu durumdaki tüm varlıklar kolayca tek bir  sistem üzerinden izlenebilecek ve yönetilebilecek.

Sistem, konum bilgisine dayalı veri tarama, anlık hız performans parametresi, çoklu statik ve dinamik veri kaynağından veri süzme, konum bilgisine dayalı data/sinyallerinin akıllı asimetrik işlevlendirilerek yeni konum bilgisine yönlendirilmesi, konum bilgisini işleyen yazılım database işletim  sistemleri, donanımların öğrenen makina/yapay zeka algoritmasına dönüştürülmesi,  big-data değer haritalarının güven otoritesi mekanizmalarına dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesi, statik ve dinamik risklerin klasifikasyonu, öncelikli risk sektörlerinin saptanması, risklerin tehdit oluşturmadan önceden yönetilmesi, sektörel kalkınma odaklı veri analitiği gibi hizmetler de sunacak.

GABORAS hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

YORUMLAR

  • 0 Yorum