Reklamı Geç
Gayrimenkul satışında emlakçı kriterleri sil baştan

Gayrimenkul satışında emlakçı kriterleri sil baştan

Artık herkes emlakçılık yapamayacak! Türkiye'de gayrimenkul satışlarında yaşanan emlakçı sorularına neşter vuruluyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan yeni taslak emlak alım satımı yapanları yakından ilgilendiriyor.

18 Ekim 2016 - 11:12

Son yıllarda artan Gayrimenkul alım satım komisyonculuğu, emlakçılık işiyle uğraşanları yakından ilgilendiren yeni taslak ile yasal statüsü en üst seviyeye çıkartacak. Emlakçılık mesleğine sil baştan neşter vuracak taslakta yok yok...

Konuya ilişkin Star Gazetesi'nde Ercan Baysal imzalı habere göre; Türkiye'de özellikle son 10 yıldır emlakçılık oldukça popüler bir meslek. Merdiven altı emlakçıların sonunu getirecek yeni yasa taslağı hazır. Bu taslak meclisten geçerse emlak alım satımı ile uğraşan komisyoncular yasal bir statü sahibi olacak. Yani artık kolay kolay kimse emlakçı olamayacak. Neredeyse milyonlarla ifade edilen emlakçı sayıları hazırlanan taslak sayesinde azalacak ve önemli kriterlerle hizmet vermeye başlayacaklar. Peki neler var bu taslak içerisinde? Emlakçılık yapacakları veya yapanları nasıl etkileyecek? İşte yasa tasarısından bazı öneli ayrıntılar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yurt genelini kapsayan konut, arsa ve tarla satışlarında aracılık eden emlak komisyoncuları için yeni standartlar getirmek için hazırladığı son taslakta, herkes taşınmaz ticareti yapamayacak. Emlak ofisleri ve bu ofislerde çalışacak komisyoncuların sahip olması gereken niteliklerin dışında komisyon oranı, sözleşmeler, sorumluluklar ve teminatlarda  tek tek düzenlemeler gerçekleştirilecek. Temel sorun olarak gayrimenkul alımı yapacak vatandaşın mağdur edilmemesi hedeflenen taslak panı gelecek haftalarda komisyona sunulacak.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyona yakın konut satışı emlakçılık hizmeti veren kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde kat be kat fazla kiralama hizmeti yine emlak firmaları tarafından verilen hizmetlerle yapılmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..