Gayrimenkul Yatırım Fonları için flaş değişiklik Resmi...

Gayrimenkul Yatırım Fonları için flaş değişiklik Resmi Gazete'de

Gayrimenkul Yatırım Fonlarına (GYF) İlişkin Esaslar Tebliği (III-52.3)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

30 Kasım 2016 - 06:33

Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) ile alakalı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından önemli değişiklik yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Kasım 2016 - İstanbul

Türkiye için oldukça önemli konulardan biri olan Gayrimenkul Yatırım Fonları yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı.

Henüz tam anlamıyla faaliyete geçmeyen, konut sektöründe inşaata büyük destek sağlayacak, yabancı ve yerli yatırımcıya metrekare bazında tapu sahibi olmasıını sağlayacak GYF'na ilişkin önemli bir değişikliğe imza atıldı. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmî Gazete Sayı : 29904

TEBLİĞ

Sermaye Piyasası Kurulundan: GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARINA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (III-52.3)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ 
(III-52.3.b)

MADDE 1 – 3/1/2014 tarihli ve 28871 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği (III-52.3)’nin 18 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“a) Hiçbir şekilde gayrimenkul projelerine yatırım yapamaz, gayrimenkullerin inşaat işlerini kendileri üstlenemez, bu amaçla personel ve ekipman edinemezler. Ancak, gayrimenkul projelerine yatırım bakımından üçüncü fıkra hükümleri saklıdır.”

“(3) Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İller Bankası A.Ş., belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve/veya yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından gerçekleştirilen inşaat ruhsatı alınmış projeler kapsamındaki bağımsız bölümler, inşaatın tamamlanma oranına bakılmaksızın, fon portföyüne dahil edilebilir.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..