Gayrimenkul Yatırım Fonu ile tapuya tescil olan ilk fon

Gayrimenkul Yatırım Fonu ile tapuya tescil olan ilk fon

Gayrimenkul Yatırım Fonu ile tapu tescilli ilk fon işlemi gerçekleştirildi.

21 Mart 2017 - 11:41

Türkiye’nin ilk gayrimenkul portföy yönetim şirketi RE-PIE, yine bir ilke imza atarak sektördeki ilk tapu işlemini gerçekleştirdi ve Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu tapuya tescil olan ilk fon oldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 21 Mart 2017 - İstanbul

 RE-PIE’ın Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu için Bilecik’ten aldığı arsanın Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde yapılan tapu törenine, Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, RE-PIE Genel Müdürü Hasan Bayhan, İş Bankası Saklama ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

RE-PIE Genel Müdürü Hasan Bayhan, tören sonrasında yaptığı açıklamada SPK düzenlemelerini hızla kurumuna uyarlayarak sektörün önünü açtığı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal’a teşekkür etti. RE-PIE olarak kurdukları fonlar ile gayrimenkule ilgisi olan, ancak yatırımı ve geliştirilmesi konusunda tecrübesi olmayan yatırımcılardan yoğun talep aldıklarını ifade eden Bayhan, Anadolu Stratejik Arsa-Arazi Fonu ile düşük birim metrekare fiyatı olan arazi fırsatlarını değerlendirip, yatırımcılarına yüksek kazanç sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Anadolu Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun ticaret gazetesinde yayınlanan iç tüzüğüne göre Türkiye’de stratejik arsa ve arazilere yatırım yaparak orta ve uzun vadede sermaye büyümesi sağlamayı amaçladığının altını çizen Bayhan, fonun yıllık yüzde 15’in üzerinde getiri hedeflediğini söyledi. Hasan Bayhan “Türkiye genelinde yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Anadolu kentlerine, özellikle de nüfusu 750 binin üzerindeki büyük şehirlere odaklanacağız. Söz konusu büyük şehirlerdeki nüfusu 30 binin üzerindeki belediyelerin sınırlarında yer alan gayrimenkullere öncelik tanımayı hedefliyoruz” dedi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının vergi avantajı nedeniyle önümüzdeki dönemde yatırımcıların daha çok ilgisini çekeceğini belirten Hasan Bayhan, bireysel gayrimenkul yatırımlarının maruz kaldığı yüzde 35’lik gelir vergisi oranının gayrimenkul yatırım fonlarında sıfır olduğunu hatırlattı. Gayrimenkul yatırım fonlarında nihai verginin stopaj nedeniyle sadece yüzde 10 olduğunun altını çizen Bayhan, gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla yapılan yatırımların değer artış kazancında yüzde 25 vergi avantajı sunulduğuna dikkat çekti. Hasan Bayhan, gayrimenkul yatırım fonları sayesinde sistemin şeffaflaşacağını ve kayıt altına girişlerin artacağını ifade etti.

Türkiye’nin ilk gayrimenkul portföy yönetim şirketi RE-PIE’ın Anadolu Stratejik Fonu haricinde beş fonu bulunuyor. Milenyum Fonu her türlü gayrimenkule yatırım yaparken, Maslak 1453, Novada Outlet Söke, Novada Tokat ve Novada Outlet Akhisar fonları ise markalı projelere yatırım yapıyor. RE-PIE, kira getirisi odaklı yatırımcılar için döviz bazında yüksek getirili AVM fonlarını, oportünistik getiri beklentisi olan nitelikli yatırımcılar için ise Anadolu Stratejik Arsa-Arazi Fonu’nu yönetiyor.