Gebze'den Halkalı'ya 105 dakika! Banliyö hattı ne zaman açılıyor?

Milyonlarca İstanbullunun beklediği Gebze-Halkalı arası Banliyö hattında son durum! Yüzde 97'si tamamlanan dev hatta sona gelinirken tamamlandığında Gebze'den Halkalı'ya 105 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlanacak.

Gebze'den Halkalı'ya 105 dakika! Banliyö hattı ne zaman açılıyor?
Editör: Hakan A.
31 Ocak 2019 - 13:12 - Güncelleme: 31 Ocak 2019 - 13:19

Türkiye'nin megaşehri İstanbul'un en büyük problemlerinden biri olan ulaşım hattında büyük kolaylık sağlayacak Gebze-Halkalı tren hattı projesi kapsamında sona gelindi. Test sürüşleri halen devam eden mega projenin tamamlanmasıyla Gebze-Halkalı arasında otuanlar ve bu hattı kullanacak olanlar trafik sorunu yaşamadan önemli bir mesafeyi katedecekler... Peki Gebze - Halkalı arası tren hattı ne zaman hizmete girecek? Vatandaşın merak ettiği sorunun cevabı haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 31 Ocak 2019 - İstanbul


Her gün milyonlarca İstanbullu için kabus gibi trafik çilesi yaşadığı megaşehirin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Gebze-Halkalı arası tren hattının entegrasyonu ile şehrin bir ucundan diğerine sadece 105 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilecek. Vatandaş ise merakla bu hattının açılmasını bekliyor.

2013 yılından bu yana çalışmaların devam ettiği mega projelerden biri olan Gebze-Halkalı tren hattı projesinde sona gelinmiş durumda. Projenin ilerlemesinde yüzde 97'lik dilimi tamamlanmış durumda. Raylara yeni tren setleri indirilirken, test seferlerine ise aralıksız devam ediliyor. Toplam 77 kilometre uzunluğunda olan Gebze-Halkalı banliyö hattı üzerinde her gün 1 milyon İstanbullu tarafından kullanılacak. Prjenin Marmarayla entegrasyonu ile birlikte Gebze'den Halkalı'ya 105 dakika gibi bir sürede İstanbullunun taşınması planlanmış durumda.Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta hızlı trenlerin de kullanacağı bir hat daha bulunuyor. Bu hatlar üzerinde ray döşeme ve elektrik hattı döşeme işlemleri sona erdi. Hat üzerinde yer alan yeni istasyon ve eski istasyonların restorasyon çalışmaları ise tamamlanmak üzere olan Gebze-Halkalı tren hattı üzerinde pek çok istasyon tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

2013 yılından bu yana çalışmaların sürdürüldüğü, açılışında gecikmelerin yaşandığı, inşaat firmalarından iflas edenlerin olduğu, tarihi eserler nedeniyle çalışmaların uzadığı, geçtiğimiz ay ise tren kazası dahşi yaşanan ve şu sıralarda son rutüşları gerçekleştirilen Gebze Halklaı arası tren hattında açılış için gün sayılıyor.

gebze halkalı banliyö hattı açılışı ne zaman yapılacak?

Toplam olarak 43 istasyon olarak planlanan Halkalı Gebze tren hattı projesi kapsamında Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı'nın seyahat süresi ise 12 dakika gibi kısa bir süre içerisinde alınabilecek. Çalışmaların tamamının kısa bir süre içerisinde tamamlanmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda açılışı planlanan dev projenin hizmete alınması planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum