Gebze Honda fabrikası resmen devredildi! HABAŞ Türkiye Honda fabrikasının yeni sahibi oldu...

Japon otomotiv devi Honda, Türkiye Gebze Fabrikası ile alakalı son dakika gelişmesini duyurdu. Gebze Honda fabrikası resmen HABAŞ'ın kontrolüne geçtiği kaydedildi.

Gebze Honda fabrikası resmen devredildi! HABAŞ Türkiye Honda fabrikasının yeni sahibi oldu...
Editör: Hakan A.
26 Mart 2021 - 15:13
Japonya'nın Dünya devi markası Honda Otomotiv, Türkiye Gebze'de bulunan dev fabrikasında işler yolunda gitmiyordu. Yaşanan gelişmeler sonrasında ise devir işleminin gerçekleştirildiği gelen son dakika haberleri arasında. Günün önemli ekonomi haberleri arasında yer alan Gebze Honda fabrikasının HABAŞ'a geçmesi ile alakalı yankılar devam ediyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye'nin Otomotiv sektöründeki en önemli üretim üslerinden biri olan Honda Gebze fabrikası ile alakalı flaş gelişme yaşanıyor. Honda Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Honda Türkiye AŞ Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varıldığı ve devir işleminin gerçekleştirildiği resmen duyuruldu.

Söz konuısu Gebze Honda fabrikası, 2021 yılı itibariyle üretimin durdurulacağı yönünde haberlere konu olmuştu. Durma yerine farklı bir firmaya devir işlemi için anlaşmaya varıldığı ifade ediliyor. Üretim tam kapasite sürecek olan Gebze Honda fabrikasının tüm kontrolü HABAŞ Topluluğuna geçmiş oldu. Honda Türkiye genelinde bayi ağları ile büyümesini sürdüreceğini açıkladı.


HABAŞ TOPLULUĞU HANGİ FİRMALARDAN OLUŞUYOR, NE TÜR İŞLER YAPIYOR?

Diğer taraftan Gebze Honda fabrikasının yeni sahibi olan HABAŞ Topluluğunun diğer işleri merak ediliyor. 1956'dan günümüze Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası olarak ticari hayatını sürdüren HABAŞ Topluluğunda, enerji başta olmak üzere, makina, finans, demir çelik, doğal gaz, Sinai ve Tıbbi Gazlar, LPG gibi pek çok sektörde hizmet vermeye devam eden Türkiye'nin önemli topluluklarından biri olarak biliniyor. 

HABAŞ halen, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğu olarak Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaya devame diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum