Gelişen Kentler Zirvesi 2017 Erzurum’da başladı

Gelişen Kentler Zirvesi 2017 Erzurum'da başladı

Gelişen Kentler Zirvesi 2017 GYODER öncülüğünde bu yıl Erzurum'da gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını GYODER Başkanı Feyzullah Yetkin yaparken, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu konuşma yaptı.

04 Ekim 2017 - 12:06

GYODER'in bu yıl Erzurum'da gerçekleştişrdiği zirve başladı. GYODER Gelişen Kentler Zirvesi 2017 Erzurum'da başladı. Zirve'de önemli konuşmacılar Erzurum ile alakalı meseleler ve gelişimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi 4 Ekim 2017 - Erzurum

Gelişen Kentler Zirvesi Erzurum'da yapıldı. Atatürk Üniversitesi Nene Hatun kültür merkezinde gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Doç. Dr.Feyzullah Yetkin, 8.si düzenlenen gelişen kentler zirvesinde Erzurum'un önemine dikkat çekti. Feyzullah Yetkin sözlerine şöyle devam etti. "Türkiye sadece büyükşehirlerden ibaret değil.Sosyal sorumluluk ve çözüm odaklı yaklaştığımız gelişen kentler ile kamu kurumları ve yerel yönetimlerle yaptığımız işbirliklerini daha da güçlendireceğiz.En önemli ticaret merkezlerinden biri olan Erzurum tarih boyunca uygarlıkların, kurtuluş mücadelesinin merkezi olmuştur.Doğal güzellikleri, kayak merkezleri ile kadim şehir Erzurum'a katkımız olsun istiyoruz.Türkiye gayrimenkul sektörü gelişiyor büyüyor.Sektörü destekleyen önemli yasal düzenlemeler de büyük katkı sağladı.Ankara ve İstanbul dışında gelişmekte olan şehirlerimize gelişen kentler serimiz ile katkı sağlamayı düşünüyoruz.Bu şehirlerimiz yatırım potansiyeli taşıyor.Gelişen kentler ile buna dikkat çekmek istiyoruz." dedi.

Dr. Feyzullah Yetkin, GYODER'e kayıtlı geneli İstanbul ağırlıkta olan 300 üye dışında, Anadolu şehirlerden katılacak yeni üyeler ile o şehirlere daha fazla katkı sağlayabileceklerini ve bunu çok istediklerini ifade etti. Dr. Yetkin, gelişen kentler zirvesi ile gittikleri her şehir için önemli bir raporlama yaptıklarını bu raporlama ile o şehrin ihtiyacı olan yatırım potansiyelini yurt içi ve yurt dışı yatırımcılar açısından çok önemli olduğunu açıkladı.

GYODER'in Gelişen Kentler Zirvesi kapsamında Erzurum'da yapılan zirvede Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen şehirle ilgili önemli noktalara değindi, Anadolu'nun en önemli sorununun göç olduğunu ifade etti. Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen sözlerine şöyle deva etti. "Şehirlerimizi cazibe merkezi haline getirmeliyiz. İnsanlar gitmemeli gidenler de geri dönmelidirler.Önce tarihi eserleri günyüzüne çıkarmalıyız.Erzurum'da tarihi eserleri restore ediyoruz günyüzüne çıkarıyoruz.Çöküntü alanlarını kentsel dönüşüm ile yeniliyoruz.Kenti cazibe merkezi haline getiriyoruz. Erzurum kar altında bir şehrimiz. Eskiler kar altında bu şehirden hiç bir şey olmaz kar esareti var  diyorlardı. Oysa Alaska gibi eksi 40 derecede insanlar mutlu yaşıyorlar diye düşündüm. Gelişmiş ülkelerde bu durumu kayak turizmine çevirmişler. Neden biz de böyle olmayalım. Başta ulaşımı geliştirmeliyiz. Bugün Erzurum kayak turizminin yanı sıra yaz ayları içinde turizmde cazibe merkezi olmuş ve bunu keşfetmiştir."

Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bu yıl 100 futbol takımını misafir ettiklerini, eğitim,sağlık, turizm gibi alanların ön plana çıkarmak gerektiğini ifade etti.Sekmen 4-5 yıl içinde Erzurum'un göç veren değil göç alan bir şehir haline geleceğini açıkladı.

Konuşmasını yapmak üzere söz alan Erzurum Vali si Seyfettin Azizoğlu, Erzurum'un Anadolunun kapısı, İpek yolunun kavşağı olduğunu ifade etti. Vali Seyfettin Azizoğlu şehrin şahlanmaya başladığını ve sanayide Anadolu'nun en büyük sanayi merkezi olacaktır açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..