Goldman Sachs Ünlü Analisti: "Bitcoin ancak bakırın yerini alabilir"

Goldman Sachs'ın ünlü analisti Jeff Currie tarafından Bitcoin ile alakalı yapılan son değerlendirme Dünya gündeminde. Currie, Emitia alanında uzman biri olarak "Bitcoin, altın değil ancak bakırın yerini alabilir" dedi.

Goldman Sachs Ünlü Analisti: "Bitcoin ancak bakırın yerini alabilir"
Editör: Hakan A.
03 Haziran 2021 - 16:12 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 08:37
Kripto para piyasaları olumlu haberlere hasret kaldı. Dünya genelinde uzman isimler tarafındna yapılan olumsuz açıklamalar nedeniyle Bitcoin düşüşü sertleşiyor. Diğer taraftan kripto varlıklara yönelik kritik açıklamalara yenileri ekleniyor. Son olarak Goldman Sachs'ın ünlü analisti Jeff Currie'nin yaptığı açıklama gündemin ilk sıralarında yer buldu. Bitcoin için altın ve bakır değerlendirmesinde bulunan Currie'den gelen açıklama kripto yatırımcıları tarafından olumsuz karşılandı. Peki Currie ne dedi?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 3 Haziran 2021 - İstanbul


Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar ile alakalı gün geçmiyor ki yeni bir olumsuzluk yaşanmasın. Mayıs ayını kanlı geçiren, başta Bitcoin olmak üzere tüm diğer alt coin para birimlerinin de düşüş üzerine düşüş yemesi nedeniyle piyasalar allak bullak olmuş durumda. Büyük değer kayıpları ve zararlar yatırımcının cebini vurmuş durumda. Kripto paraları değersizleştirme çabalarının sonucu olarak borsalar olumsuz tepkiler vermeyi sürdürüyor. 

Goldman Sachs Küresel Emtia Araştırma Başkanı Jeff Currie, enflasyona karşı koruma konusunda Bitcoin ile altın kıyaslamalarını reddetti ve BTC'nin daha çok bakır gibi "riskli bir varlığa" benzediğini ileri sürdü.

Elon Musk rahat durmuyor manipüle ediyor! Kırık kalp tweeti sonrası tepki yağıyor

Dev fon yöneticisinden Bitcoin açıklaması! "Müziği durduracaklar"

Bitcoin (BTC) 40 Bin Dolar seviyesini kırabilecek mi? BTC 3 Haziran teknik grafik analiz


1 Haziran'da CNBC'nin Squawk Box Europe programında değerlendirmelerde bulunan Currie, hem bakır hem de Bitcoin'in dalgalanmaları nedeniyle "riskli varlıklar" olduklarını, altının ise daha istikrarlı, "risksiz" bir koruma varlığı olduğunun altını çizdi.

Currie, "Dijital paralar, altının ikamesi değildir. Ancak bakıra benzer olabiliriler, çünkü riskliler. Risksiz enflasyona karşı korumaların değil, riskli korumaların arasında yer alırlar" ifadelerini kullandı.

Currie, söz konusu açıklamayı kripto piyasasında büyük bir düşüşün görüldüğü sıralarda gerçekleştirdi. CoinGecko verilerine göre Bitcoin, birkaç haftada yüzde 36,8 değer kaybetti. 12 Mayıs'ta 57 bin dolardan işlem gören BTC, çeviri yayın saati itibarıyla 37 bin dolar civarına geriledi.


Currie, enflasyonun iyi ve kötü olarak ikiye ayrıldığını ve her birinde farklı varlıkların koruma olarak kullanılabileceğini söyledi. "İyi enflasyon, talebin enflasyonu artırdığı türdür" diyen Currie, bu tür enflasyon ortamlarında Bitcoin, bakır ve petrolün koruma varlığı olarak kullanılabileceğini açıkladı:

“Altın ise arzın sınırlandığı kötü enflasyona karşı koruma sağlıyor.”
Altın, TradingView verilerine göre 1 Nisan'da günümüze 1.686 dolardan 1.900 dolara yükseldi.

Kaynak: cointelegraph

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum