Gözler Aralık 2019 enflasyon rakamlarında

2019 yılının son enflasyon rakamları açıklanıyor. Pek çok kalemde zam oranları açıklanacak enflasyon rakamları ile belli olacak. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar, kira artışları ve pek çok vatandaşın beklediği 2020 yılında uygulanacak enflasyon rakamlarında.

Gözler Aralık 2019 enflasyon rakamlarında
Editor: Hakan A.
03 Ocak 2020 - 08:32 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 10:09

Ekonomi piyasalarında gözler bugün açıklanacak enflasyon verilerinde. TÜİK, 2019 yılına ilişkin son enflasyon rakamı raporunu açıklayacak. Türkiye ekonomisi 2020 yılına hızlı girdi. Memur maaş zammı, emekli maaşlarına yapılacak zam oranları, 2020 yılı boyunca uygulanacak bazı zamlara ilişkin veriler belli oluyor. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 03 Ocak 2020 - İstanbul


Her ayın üçüncü iş gününde açıklanan enflasyon verileri bugün açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2019 enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bugün belli olacak enflasyon rakamları ile birlikte 2019 yılı ortalamaları belirlenmiş olacak. 2020 genelinde pek çok zam bu rakamlar üzerinden yapılmış olacak.

SON DAKİKA: 2019'un son enflasyon rakamları açıklandı! Aralık ayı enflasyonu belli oldu...


Emekli ve memur vatandaşlar için Haziran ve Aralık ayları maaşlarına yapılacak olan zam ayları olarak biliniyor. Yılın ortasında ve başında enflasyona bağlı olarak emeklilerin maaş zamları netlik kazanarak, belirlenen aylar arasında zamlı ücretlerini alıyorlar. 

Milyonları ilgilendiren enflasyon rakamları, 2019 yılı Aralık ayı verileri olarak açıklanacak. Emekli vatandaşların maaş zammının ne kadar olacağı bugün belli olacak. TÜİK 2019 yılı Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 2020 Emekli zammı oranları netleşmiş olacak. Günün son dakika önemli verileri ne zaman açıklanacak? Her sene olduğu üzere yılın ilk ayı olan Ocak ayı ve Temmuz aylarında enflasyon verilerine göre zam oranları belli oluyor. Bu yıl 2020'de uygulanacak olan zamlara dair 2019 yılı Aralık ayı enflasyonu ile birlikte pek çok rakam netleşmiş olacak.

Aralık ayı enflasyonu 3 Ocak’ta netleşecek olsa da, memur ve emeklilerin alacağı zam oranı ortaya çıktı. Buna göre, en düşük SSK’lı emekli maaşı 1248 TL’ye, en düşük memur emeklisi aylığı da 2648 liraya çıkacak.

TÜİK tarafından 2019 yılı Kasım ayı için açıkladığı enflasyon verileriyle birlikte Temmuz-Kasım dönemi beş aylık enflasyon oranı yüzde 5.71 olarak gerçekleşmişti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2019 Aralık ayı enflasyonu eksi gerçekleşmezse en az yüzde 5.71 oranında zam almaları mümkün olabilecek. Konuyla ilgili net veriler ise saat 10:00'da belli olmuş olacak. 

Konut kira artışı yapacaklar dikkat!

Diğer taraftan milyonlarca ev sahibi ve kiracı için 2020 yılı boyunca uygulanacak olan kira artış oranları da netleşmiş olacak. Her ayın üçüncü iş gününde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte bir sene boyunca ev sahipleri kira sözleşmelerini yenileyen kiracılarına uygulayacağı artış oranını bu verilere göre şekillendiriyor.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum