Gözler enflasyon rakamlarına çevrildi

2020 Ağustos ayı enflasyon rakamları bugün açıklanıyor. Piyasaların gözü enflasyon rakamlarına çevrildi. Memur maaş farkı, kira artış oranı, TÜFE ile Yİ-ÜFE Ağustos verileri ile belirlenecek.

Gözler enflasyon rakamlarına çevrildi
Editör: Hakan A.
03 Eylül 2020 - 07:18 - Güncelleme: 03 Eylül 2020 - 07:20
Ekonomide pandemi sonrası normalleşme süreci hızla devam ederken, son günlerde gelen vaka sayılarındaki artışlar yeniden kısıtlamaları gündeme getirdi. Diğer taraftan Yunanistan ile Ege ve Akdeniz'de yaşanan sorunlar gündemin ilk sırasında yer alırken, enflasyon beklentisi bugün son buluyor. TÜİK, Ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaşacak. Gözler şimdiden bugün açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Eylül 2020 - İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Ağustos ayı ile alakalı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE ve Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE verileri için Ağustos ayı rakamları bekleniyor. Şimdiden gözler Ağustos ayı enflasyonunda.

Haziran ayı ile başlayan normalleşme süreci ile Türkiye'de ekonomide taşlar yavaş yavaş yerlerine oturmaya, sanayi, üretim ve ticaret hayatının normale dönmeye başlamasıyla enflasyon verileri çok daha fazla önem kazandı. Kayıpların karşılanması, piyasaların rayına oturması adına hükümet tarafından alınan önlemler sıkı sıkıya uygulanırken, devlet destekli yardım paketleri Ağustos ayında devam etti.

İTO İstanbul'un enflasyonunu açıkladı!

Geçtiğimiz gün açıklanan İstanbul enflasyonu bugün gelecek TÜİK verilerini ilk habercisi oldu. İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme indeksi aylık yüzde 0,59 oranında artış gösterdi.

Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 0,84 yükselirken, şehrin perakende fiyatları yüzde 11,27, toptan fiyatları ise yüzde 10,35 artışlar kaydedidli.

Memur zamlı maaşı için bugünü bekliyor

Milyonlarca memur maaş farkı için gözü kulağı enflasyon rakamalrında olacak. Memur maaşlarına direk etki eden enflasyon verileri sayesinde, farklar belirlenmiş olacak.

Kira artış oranı bugün hesaplanabilecek

Kira artış oranı hesaplaması için bugün açıklanacak veriler, kiracıları ve ev sahipleri tarafından yakından takip edilecek. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile Eylül ayında uygulanacak zamlı kira artış oranı hesaplaması yapılabilecek. EmlakPencerem.com olarak kira artışı oranı hesaplaması haberini verilerin açıklanacağı dakikalarda bir başka haberde (buradan) paylaşacağız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum